Макало од јогурт и зеленчук

Попознато како Yoğurtlu Meze, ова лесно предјадење е едноставно за подготовка и е совршено мезе за секоја прилика. Состојки: – компири (средна големина) – 2 – грашок – 100 гр. – моркови (мали) – 4 – лук – 2 чешниња – крем јогурт – 150 гр. – мајонез – 2 лажици – исечкан босилек –… Read More Макало од јогурт и зеленчук

Подгответе вкусно макало од црн патлиџан и кориандер

Ова дефинитивно ќе биде едно од највкусните макала кои сте ги пробале некогаш, а сосема едноставно е за правење. Состојки – 2 лажици маслиново масло – 1 парче лук испасирано – 4 лажици павлака – 4 парчиња црн патлиџан поголеми – кориандер ливчиња ситно исецкани – сок од лимон Подготовка Испечете ги црните патлиџани на… Read More Подгответе вкусно макало од црн патлиџан и кориандер

Макало со праз, суви пиперки и доматен сос (хроно)

Ако сте љубители на традиционалната македонска кујна еве едно прекрасно макало со суви пиперки, праз и доматен сос. Се прави брзо и лесно, може да го служите на празничните трпези, а и од мерак секогаш кога ќе ви се пријаде. Состојки – 10 суви пиперки – 1 струк праз – 300 мл доматен сос –… Read More Макало со праз, суви пиперки и доматен сос (хроно)

Пица макало готово за 15 минути

Интересна и несекојдневна идеа за мезе со друштвото, а воедно и добар повод да експериментирате малку во кујната… Потребни состојки: – половина шолја млеко – 200 грама кремсир – половина шолја изрендано моцарела сирење – половина шолја пармезан Ставете ги во метален сад на оган овие состојки, и мешајте додека не се стопат и соединат.… Read More Пица макало готово за 15 минути