Maкедонија се најде меѓу највозбудливите дестинации за 2019-та на листата на National Geographic

„Ставете име на авантурата“, пишува National Geographic и дискретно посочува од каде идејата Македонија да се стави на листата. Сепак, потоа ги нагласува природните убавини на земјата. „National Geographic“ направи листа на највозбудливи дестинации за посета во 2019-та година. На листата покрај дестинации како Мексико, Сенегал, Нов Зеланд Виетнам, Франција, Гренланд, Оман, Швајцарија, Белизе, Италија,… Read More Maкедонија се најде меѓу највозбудливите дестинации за 2019-та на листата на National Geographic

Докторите кон „антиваксерите“: Родителите да ги знаат последиците од невакцинирањето

Намалувањето на бројот на вакцинирани деца на територијата на целата земја, според познавачите, се должи и на кампањите против вакцинирањето, но и на недовербата на  родителите во здравствениот систем. Во Македонија вакцинацијата е задолжителна, а лекарите посочуваат зошто е тоа така и зошто е неопходно децата да се имунизираат, како и дека со вакцините се… Read More Докторите кон „антиваксерите“: Родителите да ги знаат последиците од невакцинирањето

Што се можете да купите во Македонија за цената од новиот iPhone ?

Неодамна Apple ја претстави новата ганерација iPhone уреди. Станува збор за два нови модели: iPhone Xs и iPhone Xs Max. Овие мобилни изгледаат идентично како нивните претходници, со тоа што новите модели се достапни во златна варијанта. Цената на основниот модел iPhone Xs со 64 гигабајти изнесува околу 70.000 денари, цената за iPhone Xs Max… Read More Што се можете да купите во Македонија за цената од новиот iPhone ?

Кое е најчестото презиме во Македонија?

Софтверскиот инженер Марцина Сјура, сакал да открие како луѓето во Европа ги добивале презимињата врз основа на професијата. Тој открил дека поголемиот дел од таквите презимиња во Источна Европа, а со тоа и во Македонија, се изведени од зборчето „поп“, односно свештеник, додека во Франција, Португалија, Италија, Велика Британија и Русија се изведени од зборчето… Read More Кое е најчестото презиме во Македонија?

1st Macedonian E-commerce Conference

Датум: 26.10.2018 Место: Скопје Локација: Хотел Мариот Почеток: 09:00 Цена: 6.088 – 7.148 мкд Првата годишна македонска конференција за е-Трговија има за цел да ги донесе на едно место клучните фигури во овој сектор за да се поврзат, состанат и да споделат знаења и искуства. Под насловот “е-Трговија: е-Иднината за е-Македонија!” конференцијата ќе опфати четири… Read More 1st Macedonian E-commerce Conference

11 работи кои се нормални во некои земји, а во Македонија се сметаат за чудни

Во Данска семејствата прават пикник на гробишта, а во Тајланд забрането е да погалите дете по глава. Во Македонија имаме навика да затвораме прозорци за да не нè „фати промаја“ и тоа најверојатно ќе им биде чудно на некои луѓе во други држави. Но, и нам ни се чудни некои навики на луѓето од други… Read More 11 работи кои се нормални во некои земји, а во Македонија се сметаат за чудни

Крв може да си дарувате и за себе – ќе си помогнете при операции

Секој може да дарува крв за себе, а кога ќе му биде неопходно при ортопедски, неврохирушки операции, па дури и при кардиохирушки операции, ќе може да ја прими, бидејќи сопствената крв е најкомпатибилна. Станува збор за автологно дарување крв, кое е неопходно да заживее во Македонија. За ваквото крводарување граѓаните и медицинските работници не се доволно информирани,… Read More Крв може да си дарувате и за себе – ќе си помогнете при операции

Се укинува поместувањето на часовникот – дали Македонија треба да избере летно или зимско сметање?

На Европејците им е доста од зимското и летното сметање на времето, а тоа го покажаа и резултатите од анкетата на Европската комисија објавени оваа недела. Европејците гласаа за тоа дали сакаат да го укинат поместувањето на часовникот напролет и наесен. Во анкетата учествувале рекордни 4,6 милиони луѓе, а над 80 отсто гласале за укинување… Read More Се укинува поместувањето на часовникот – дали Македонија треба да избере летно или зимско сметање?

Странците пишуваат: Ако сакате да ја посетите Македонија, ова се 13 работи кои мора да ги знаете

На интернет не постојат многу статии за патување во Македонија, освен неколку статии за Охридското Езеро и главниот град на Македонија, Скопје. Македонија е една од најмалку посетените земји во Европа, но не затоа што нема што да се види, пишува порталот Глобал. Некои од нагласите кои ги издвојува овој портал е дека ова мало… Read More Странците пишуваат: Ако сакате да ја посетите Македонија, ова се 13 работи кои мора да ги знаете

Корзо, занаетчии, собиранки: Како изгледале некогаш градовите во Македонија?

Од денешна перспектива ретко е да се остане рамнодушен спрема изблиците од минатото, иако нашата генерација ги нема засведочено старите изгледи на градовите и соживотот што постоел во нив, сепак спомените на нашите баби и дедовци не прави да бидеме директно вклучени во еден шаблон на изминато време. Речиси и да нема град во нашата… Read More Корзо, занаетчии, собиранки: Како изгледале некогаш градовите во Македонија?