Може да ве најдат за минута: На овој начин можете да најдете било која куќа и улица – било каде во светот

На интернет се појави сајт на кој, за само неколку секунди, можете да ја пронајдете било која куќа во било која улица на планетата. Потребно е само да ја внесете адресата (улицата, бројот на куќата или зградата и градот) што ве интересира и тоа е тоа! Исто така, можете да направите виртуелна прошетка низ улицата,… Read More Може да ве најдат за минута: На овој начин можете да најдете било која куќа и улица – било каде во светот

Бројот на милијардери во европските земји, Македонија нема ниеден

Чешкиот картограф и матеметичар Јакуб Мариан на својата интернет страница објави карта којашто го прикажува бројот на милијардери во секоја европска земја во 2018 година. Мапата е заснована на податоци од „Форбс“. Така, Германија води со 123 милијардери. Велика Британија има 54, Франција – 40, Италија – 43, Шпанија – 29, а Шведска – 32… Read More Бројот на милијардери во европските земји, Македонија нема ниеден

Гугл сними мистериозен објект на брегот на Грција: Луѓето збунети, никој не знае какво чудо е ова!

Гугл Ерт (Google Earth) сними непознат објект крај брегот на Грција, но никој не е во состојба да го идентификува. Објектот е кружен, со пречник од 67 метри, а на него се наѕираат неколку симетрични помали кругови. Јасно се гледа под површината на морето, а се наоѓа само на неколку метри од брегот Мичанионе кај Солун.… Read More Гугл сними мистериозен објект на брегот на Грција: Луѓето збунети, никој не знае какво чудо е ова!

Мапа на сите грчки плажи каде се појавиле медузи

Летувањето во Грција сега може да биде уште побезбедно, благодарение на мапата преку која имате преглед точно каде се појавиле медузи. Мапата константно се ажурира и им дозволува на корисниците да учествуваат во нејзиното оформување, доколку некаде виделе медуза. Мапата може да ја погледнете ТУКА, за побезбеден и безболен одмор. Сепак, Грците предупредуваат и замолуваат да не… Read More Мапа на сите грчки плажи каде се појавиле медузи

Американците се избламираа: Не знаеја на карта да си го најдат ниту својот континент, а еве каде ја бараа Европа

Џими Кимел во склоп на својата емисија ги замоли граѓаните на Лос Анџелес да одговорат најпрости прашања од географија. Од нив побараа да пронајдат било која земја. Меѓутоа повеќето од нив мораа да ги потсетат дека Африка е континент, додека други не можеа да ја пронајдат ниту Америка. Одговараа дека Европа е всушност Австралија, или… Read More Американците се избламираа: Не знаеја на карта да си го најдат ниту својот континент, а еве каде ја бараа Европа