За возачите покрај алко тест, наскоро и тест за марихуана

Наскоро, кога ќе бидете запрени од сообраќајната полиција, вие не само што ќе дувате во дрегерот што го контролира нивото на алкохол, туку и во уред кој контролира нивоа на марихуана во здивот на возачот. Во САД, на 33 држави им е дозволено да користат марихуана во медицински цели, а во скоро десетина за рекреативни… Read More За возачите покрај алко тест, наскоро и тест за марихуана

Бебе изело џоинт, па не можеле да го разбудат

Родителите не успеале да разбудат од длабок сон едногодишно бебе, по што повикнале Брза помош и го однеле во болница. Откако му биле направени детални анализи се утврдило дека во крвта на бебето има канабис. Настанот се случил во Милано, каде живее семејството. Откако откриле дека во крвта на бебето има траги од канабис, лекарите… Read More Бебе изело џоинт, па не можеле да го разбудат

Модераторите на „Фејсбук“ се толку истрауматизирани што пушат марихуана на работа

На луѓето што ја контролираат содржината на „Фејсбук“ деновите им минуваат читајќи и гледајќи теории на заговор, насилни убиства и говор на омраза, често и по стотици пати на ден. Голем дел од нив, кои всушност работат за компанијата за професионални услуги „Когнизант“, не издржуваат ни цела година во консумирањето на најлошото од интернетот пред… Read More Модераторите на „Фејсбук“ се толку истрауматизирани што пушат марихуана на работа

Мајк Тајсон земјоделецот: Легендарниот боксер одгледува марихуана на својот ранч

Боксерот Мајк Тајсон е познат по многу екстремни активности, како на пример по тигарот што како домашен миленик што го чува дома, но во последно време стана и земјоделец. Тајсон купил ранч на 45 ари во Калифорнија , откако државата годинава го легализираше производството на марихуана. Тој на 20 хектари одгледува марихуана , а прв… Read More Мајк Тајсон земјоделецот: Легендарниот боксер одгледува марихуана на својот ранч

Одгледувале канабис на мински полиња

Славонско-пожешката полиција завршила криминална истрага против тројца Хрвати од Пакрац и Липик, кои се сомничат дека произведувале канабис на мински полиња. Според извештајот, тие одгледале повеќе од 200 стебла канабис на мински полиња и мински сомнителни области во Липик. Во автомобилите и нивните семејни домови бил пронајден канабис во фаза на сушење и мобилните телефони.… Read More Одгледувале канабис на мински полиња

Weedcraft, или како да станеш магнат во бизнисот со марихуана (Видео)

Студиото Devolver Digital и порано знаело да изненади со невообичаени проекти, а овој пат тоа го прави со видео играта Weedcraft. Weedcraft е игра од типот „tycoon“, т.е. игри кои се базираат на менаџерска симулација на водење на некаков бизнис или индустрија, а во овој случај тоа е одгледување и дистрибуција на марихуана, максимизирање на квалитетот на вашиот „продукт“, вкрстување… Read More Weedcraft, или како да станеш магнат во бизнисот со марихуана (Видео)

“Кока кола“ ќе прави пијалаци на база на канабис

„Кока-кола“ е најпозната по својот истоимен пијалок на база на кофеин, но компанијата сега е подготвена да експериментира со поинаква дрога – канабис. Таа почнала преговори со канадскиот производител „Аурора канабис“ околу развојот на пијалоци засилени со марихуана. Тие не би влијаеле врз свеста на корисниците, туку би имале за цел да ублажуваат болка. „Кока-кола“… Read More “Кока кола“ ќе прави пијалаци на база на канабис

Хаос во „Тесла“: Маск пуши марихуана на интервју во живо, по што зажали – акциите драстично паднаа

Главниот директор на сметководство во компанијата „Тесла“, Дејв Мортон, која само пред месец дена му се приклучи на овој производител на електрични автомобили, даде отказ, поради што акциите на компанијата почнаа да паѓаат. Истовремено, акциите на „Тесла“ почнаа да паѓаат за над 9 отсто по интевјуто на генералниот директор на компанијата Илон Маск, кое се… Read More Хаос во „Тесла“: Маск пуши марихуана на интервју во живо, по што зажали – акциите драстично паднаа

Ново истражување открило дека канабисот го продолжува животот на заболените од рак до 3 пати

Голема студија во Велика Британија покажала дека канабидиолот (CBD), главната состојка во канабисот, може да помогне во третманот на заболените од рак на панкреас, да им ги намали симптомите, како и да им го продолжи животот до три пати. Истражувачите од Универзитетот Квин Мери во Лондон го спровеле ова истражување на глувци. Тие утврдиле дека… Read More Ново истражување открило дека канабисот го продолжува животот на заболените од рак до 3 пати

Медицинско истражување покажало дека канабисот е добар лек за синдромот дефицит на внимание

Ново медицинско истражување покажало дека канабисот подобро се справува со симптомите на синдромот дефицит на внимание за разлика од конвенционалните лекови како Риталин и Адерал (кои пак, сè уште не се достапни во Македонија). Во истражувањето учествувале 30 пациенти со дефицит на внимание. Пациентите изјавиле дека имале ограничен успех со лековите Риталин и Адерал. По… Read More Медицинско истражување покажало дека канабисот е добар лек за синдромот дефицит на внимание