Патувањето на Марс може да предизвика рак и деменција

Патувањето на Марс може да значи голем ризик од рак, слабост на мускулите или деменција, предупредуваат стручни лица. Американската вселенска агенција НАСА наголемо најавува испраќање луѓе на Марс до 2035 година. Научниците се сè поуверени дека оваа наша соседна планета нуди доволно ресурси за човечки колонии. Но, како да се преживее шестмесечното патување до Црвената… Read More Патувањето на Марс може да предизвика рак и деменција

Зеленчук одгледан во воздух, без почва и речиси без вода

Чешки научници пронашле ефикасен начин на одгледување зеленчук во воздух, без почва и со ограничено количество вода. Проектот се нарекува „Марсонаут“ и е дел од подготовките на научниците од Прага и на човештвото, за освојување на Марс. На овој начин, засега успешно се засадени марула, репка, нане, босилек… Според д-р Јан Лукачевич од Универзитетот за… Read More Зеленчук одгледан во воздух, без почва и речиси без вода

Роботот на НАСА сними мистериозен објект на Марс

НАСА соопшти дека роверот на „црвената планета“ снимил објект, чиешто потекло уште не е утврдено. Експертите на НАСА сметаат дека веројатно станува збор за метеорит, меѓутоа, за да се потврди тоа неопходна е хемиска анализа. Роботот „Кјуриозити“, се спушти на Марс во 2012 година. Неодамна му се придружи и сондата „Инсајт“, со цел да се… Read More Роботот на НАСА сними мистериозен објект на Марс

Истражување: Нови сознанија за можен живот на Марс

Пред стотици милиони години на Марс постоела зона подобна за опстојување микроби, посочуваат новите сознанија на научната екипа под водство на Џеси Тарнас од Универзитетот „Браун“ во Провиденс во американската сојузна држава Роуд Ајленд. Анализите се правени врз основа на податоците добиени од орбиталната сонда „Марс Одисеј“. Според научниците, на Црвената Планета имало доволно количество… Read More Истражување: Нови сознанија за можен живот на Марс

НАСА откри органски материи на Марс

Роверот на НАСА, Curiosity, пронајде органски соединенија во седименти во кратер на Марс стари 3,5 милијарди години, објави НАСА во четвртокот. Како што пренесува CNN, роверот детектирал и присуство на метан во атмосферата на Марс. Податоците кои биле добиени преку бушење во кратер на Марс се дел од потрагата на НАСА по органски молекули кои би можеле да… Read More НАСА откри органски материи на Марс

10 работи кои ни се познати за идната колонизација на Марс на Елон Маск

Пред 20 години ако некој ви кажел дека ќе го колонизираме Марс, сигурно би му се изнасмеале. Дури и денес многумина се сомневаат во овој подвиг. Елон Маск не само што сака да докаже дека ова е возможно, туку и тврди дека колонизацијата на друга планета е единствениот спас за човештвото. Тој веќе ја започнал… Read More 10 работи кои ни се познати за идната колонизација на Марс на Елон Маск

НАСА лансираше нов топлотен штит наменет за Марс

Американската Национална воздухопловна и вселенска агенција (НАСА) вчера го лансираше и тестираше новиот топлотен штит, налик на чадор, којшто отвара можности за испраќање луѓе на Марс. „Новата технологија наречена АДЕПТ е сместена во помала, суборбитална ракета, прилагодена за да овозможи заштита на поголем товар кој влегува во земјината атмосфера“, објаснува Брендон Смит, главен истражувач на НАСА за… Read More НАСА лансираше нов топлотен штит наменет за Марс

Кој всушност го открил Марс? Поглед наназад во историјата на Црвената планета

Деновиве Марс е дојден толку блиску до Земјата што може да се види со голо око. Всушност, кој го открил Марс? Тоа е трик-прашање. Поради тоа што планетата е видлива со голо око, луѓето илјадници години го гледаат нашиот црвен сосед и нема начин да се открие името на одамна мртвиот набљудувач што прв го забележал црвенкастиот… Read More Кој всушност го открил Марс? Поглед наназад во историјата на Црвената планета

Научниците пронашле езеро со течна вода на Марс

Изгледа дека на Марс постои вистинско езеро. Досега ни беше познато дека течната вода се формира наизменично на површината на Марс, но откритието за постоењето на езеро ги отвора вратите за многу нови откритија, како на пример доказ дека не сме сами во универзумот. Користејќи го MARSIS, напредниот радар за подповршинско скенирање и скенирање на… Read More Научниците пронашле езеро со течна вода на Марс