Рускиот робот Федор ќе ја освојува Месечината

Рускиот хуманоиден робот, познат под името Федор, би можел во скора иднина да добие интересна улога во повторното освојување на Месечината. Извршниот директор на компанијата „Андроиднаја Техника“, која го развила роботот, Јевгениј Дудоров, за руските медиуми рекол дека Федер уште во 2022 година би можел да отиде во својата прва вистинска вселенска мисија. Планот на… Read More Рускиот робот Федор ќе ја освојува Месечината

Теорија на заговор или факти? 5 (не)веројатни работи околу првата прошетка по Месечината

На 16 јули, 1969 година, Аполо 11 бил лансиран од Кејп Кенеди, Флорида, во САД. По пет дена, Нил Армстронг станал првиот човек што стапнал на површината на Месечината. Дали ова навистина се случило или не? Ова се 5 (не)веројатни работи за слетувањето на Месечината што сè уште предизвикуваат чудење: 1. Не постои добра фотографија… Read More Теорија на заговор или факти? 5 (не)веројатни работи околу првата прошетка по Месечината

На површината на Месечината може да се произведуваат состојки за вода

Кога поток на наелектризирани честички, познат како сончев ветер, се движат на површината на Месечината со 450 километри во секунда (или речиси 1 милион милји на час), ја збогатуваат нејзината површина со состојки кои можат да направат вода, откриле научниците при НАСА. Користејќи компјутерска програма, научниците ја симулирале хемијата која се одвива кога сончевиот ветер… Read More На површината на Месечината може да се произведуваат состојки за вода

Русија ќе гради лунарна база на Месечината

Русија во рамките на својата лунарна програма планира да направи долготрајна база на површината на природниот сателит на Земјата и да ја изучува Месечината со помош на аватар роботи, изјавил директорот на „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин за „Спутник“. – Се работи за изградба на долготрајна база. Секако, не за живот, туку за посета. Но, во основа,… Read More Русија ќе гради лунарна база на Месечината

Поларниот мраз на Месечината ги зголеми надежите за човечка колонија

Доколку човештвото некогаш одлучи да живее на Месечината, можеби ќе можат да постават колонии во близина на лунарните полови, каде што научниците тукушто открија извори на воден мраз во сенките на кратерите. Европската вселенска агенција создаде и визија за лунарно село во наредниве години. Сега откривањето на замрзната вода на Месечината на НАСА може да им даде… Read More Поларниот мраз на Месечината ги зголеми надежите за човечка колонија

Целосно помрачување на Месечината на 27 јули ќе се гледа над Балканот

Жителите на Балканот ќе имаат можност ноќта помеѓу 27. и 28. јули да го набљудуваат помрачувањето на Месечината. Сите фази од помрачувањето ќе можат да се видат од Индискиот океан, Индија, Источна Африка, Арапскиот полуостров и подрачјето на Каспиското море. Од Балканот ќе може да се следи од излегувањето на Месечината по 20 часот и… Read More Целосно помрачување на Месечината на 27 јули ќе се гледа над Балканот