Девојче почина откако телефонот кој и се полнел пукнал додека слушала музика во кревет

Едно 14-годишно девојче починало откако нејзиниот телефон кој се полнел експлодирал на нејзината перница додека спиела слушајќи музика. Алуа Асетцики Абзалбек си легнала да спие слушајќи музика во нејзиниот дом во селото Бастуб, во Казахстан. Следното утро, таа била пронајдена мртва во нејзиниот кревет со батеријата на телефонот пукната, веднаш до нејзината глава. Телефонот бил… Read More Девојче почина откако телефонот кој и се полнел пукнал додека слушала музика во кревет

Redmi Note 7 Pro пристигна со 48MP камера и 128GB простор за складирање

Како што беше и најавено, оваа недела официјално е претставен Redmi Note 7 Pro. Индија е нов светски популарен пазар за бројните производители на телефони, па по претставувањето на Galaxy A10 моделот, и Redmi одлучи во Индија да го официјализира Note 7 Pro. Redmi Note 7 Pro пристигнува со сите очекувани карактеристики, кои беа тема… Read More Redmi Note 7 Pro пристигна со 48MP камера и 128GB простор за складирање

Телефон направил 500 дупки во очите на девојка, откако го користела на најсилна светлина

Секогаш кога сте во темна околина како на кино или во омилениот ресторан, секогаш постои една личност која ќе го извади телефонот, а екранот и е посветол од огнот на илјада сонца. Обично тие не се грижат дека нивниот уред емитира заслепувачки нивоа на светлина, но сега треба да им посочите што и се случило… Read More Телефон направил 500 дупки во очите на девојка, откако го користела на најсилна светлина

Зошто е опасно да гледате порно на мобилен?

„Гледањето порно филмови на мобилни телефони претставува многу поголема закана по корисниците отколку гледање порнографија на десктоп компјутери. Оперативните системи на смартфоните, особено Андроид, далеку се понебезбедни од оперативните системи на десктоп компјутерите, со оглед на големата ранливост која ИТ криминалците би можеле да ја злоупотребат“, предупредува „Wandera“. „Wandera“ исто така спровела истражување кое покажало… Read More Зошто е опасно да гледате порно на мобилен?

Гром и удри во телефонот додека снимаше бура

Додека Трејси Катлоу со телефон симала бура од својот прозорец воопшто не ни помислувала дека нешто ќе и се случи ниту пак што ќе сними. На неверојатната снимка, која ја објави на Фејсбук се гледа моментот кога нејзиниот телефон го погодува гром. Шансите да се случи тоа е една спрема 700.000, а тоа да ви… Read More Гром и удри во телефонот додека снимаше бура

Одлични смартфони за кои веројатно немате слушнато

Ако не е Samsung, тогаш е iPhone, а ако малку подобро ја разгледате понудата, можеби ќе се одлучите и за некој нов кинески телефон штотуку излезен на пазарот. Како и да е, понудата на паметни телефони во денешно време е во апсолутна стагнација кога станува збор за иновациите, а тоа почна да се одразува и… Read More Одлични смартфони за кои веројатно немате слушнато

Како да не го полните вашиот паметен телефон

Продолжувањето на автономната работа на мобилниот уред зависи од состојбата на батеријата. Во зависност од секојдневната употреба, овој индикатор опаѓа, принудувајќи го корисникот наскоро да побара нов паметен телефон. Постојат околности кои имаат директно влијание врз перформансите на батеријата и работниот век. За да се обезбеди подолг живот на уредот во кој вложивувате пари, препорачуваме… Read More Како да не го полните вашиот паметен телефон