На дното на Балтичкото море најдени 900 шишиња француски коњак наменети за рускиот цар

Група нуркачи на дното на Балтичкото море пронашле 900 шишиња француски коњак , наменет за последниот руски цар Николај , што биле дел од товарот на шведски брод , потопен од германска подморница во 1917. Интригантната приказна започнува во мај 1917 година кога шведскиот брод „Кирос“ пловел кон санкт Петерсбург, носејќи 50 гајби француски коњак… Read More На дното на Балтичкото море најдени 900 шишиња француски коњак наменети за рускиот цар

До сега невидено: Подводна винарија во Хрватска

Дали некогаш сте помислиле дека сакате толку многу вино што без размислување би се нурнете во морското дно за да стигнете до него? Ако негувате љубов за авантура, ќе бидете многу заинтересирани за овој напис. Хрватската винарија „Едиво“ ги прави своите вина навистина посебни и уникатни, благодарение на Јадранското Море и некои старомодни методи –… Read More До сега невидено: Подводна винарија во Хрватска

Драматично спасување на туристка во Крит – еве зошто одморањето на душеци во вода може да биде многу опасно

Видеото кое се појави на социјалните мрежи го прикажува моментот на спасување на туристката која силните струи ја однеле во морето. Инцидентот се случил на плажата Клотзани во гратчето Мали во петокот, каде што една жена едвај се изборила со јужниот ветер кој од пред две недели веќе дува во Грција и кој ја однел… Read More Драматично спасување на туристка во Крит – еве зошто одморањето на душеци во вода може да биде многу опасно

Преплива 2.800 километри за 157 дена ез да стапне на копно и потоа ги покажа – нозете!

Рос Едгли (33) е Англичанец, кој прв успеал да преплива цел круг околу Велика Британија и тоа севкупно неверојатно 2.800 километри, а по 157 дена ја минал целта во Кент. На неверојатното патешествие и прдизвик тргнал на 1 јуни и оттогаш нема стапнато на копно. Пливал по 12 часа дневно, а за да го издржи… Read More Преплива 2.800 километри за 157 дена ез да стапне на копно и потоа ги покажа – нозете!

Рибар од морето извлекол едно и пол годишно бебе – чудо е што е живо

Рибарот Гас Хат рано наутро тргнал на риболов во близина на плажата Матата на Северниот остров во Нов Зеланд. Но веднаш забележал нешто мало како плови по водата. Помислил дека е кукла , но набргу сфатил дека станува збор за бебе, кое било толку помодрено и смрзнато , што наликувало на кукла. Рибарот сфатил дека… Read More Рибар од морето извлекол едно и пол годишно бебе – чудо е што е живо

Вулканот Етна се лизга кон морето

Етна е активен страто-вулкан лоциран на источниот брег на италијанскиот остров Сицилија, во близина на Месина и Катанија. Тоа е, исто така, највисокиот вулкан во Европа – се издига на околу 3320 метри надморска височина, но треба да се каже дека самата висина зависи од ерупцијата. Така, Етна денес е за 51 сантиметар пониска отколку… Read More Вулканот Етна се лизга кон морето

Џиновска лигња се појави на плажа во Нов Зеланд

Џиновска лигња изненади тројца нуркачи на плажа јужно од Велингтон во Нов Зеланд. Браќата Даниел, Џек и Метју Алпин кога дошле на вообичаеното утринско нуркање нашле исклучително голем примерок на главонога (Cephalopoda). Тие го измериле животното кое било долго 4,2 метри и се фотографирале со него. Потоа го повикале новозелантскиот Национален иститут за истражување на… Read More Џиновска лигња се појави на плажа во Нов Зеланд

Мистериозен брод без екипаж во водите на Мјанмар: Последен пат е виден пред 10 години

Огромен ‘рѓосан брод без екипаж откриле рибарите во близина на брегот на регионот Јангон. Откако мистериозниот брод се заринкал на брегот на Мјанмар, властите и припадницитре на морнарицата во четвртокот влегле во бродот кој ја носи ознаката „Сем Ратуланги PB 1600“, за да го истражат, пишува „БиБиСи“. Полицијата и припадниците на морнарицата останале збунети поради тоа што… Read More Мистериозен брод без екипаж во водите на Мјанмар: Последен пат е виден пред 10 години

Зошто се иде со куче на одмор

Многу луѓе одлучуваат да одат на одмор сами или евентуално со роднини, но ретко кој одлучува да оди со куче. Кучево демонстрираше зошто е неопходно да го однесеш и него на одмор. За разлика од луѓето кои може нешто да им го одвлече вниманието и детето да го изгубат на плажа, тоа цело време го… Read More Зошто се иде со куче на одмор

Хрватска од Црна Гора бара да и го врати Јадран

Школскиот брод “Јадран” и припаѓа на Хрватска која ќе стори се за да го врати во матичното пристаниште Сплит, изјави министерот за одбрана на Хрватска Дамир Крстичевиќ, реагирајќи на изјавите на црногорскиот колега дека бродот ќе остане во Црна Гора и ќе плови под нејзино знаме. Во Тиват во понеделникот беше одбележана 85-годишнината на највредниот… Read More Хрватска од Црна Гора бара да и го врати Јадран