Моментот кога Airbus 320 ќе заглави под мост

Лоша процена на возач на камион во Харбин, Кина доведе до тоа авион Airbus 320 да заврши под мост. Возачот на камионот успеа за кратко време да ја среди ситуацијата, но не беше доволно брз бидејќи некој успеа да го овековечи  моментот со снимка и да го објави  на социјалните мрежи. Поради лошата проценка дека… Read More Моментот кога Airbus 320 ќе заглави под мост

Снимен моментот кога мост се урива врз чамци!!

Висок мост преку залив во пристаниште на североистокот на Тајван се урна врз неколку чамци, при што се повредени неколку лица. Според Ројтерс мост долг 140 метри се урнал врз неколку рибарски чамци , при несреќата се стравува дека најмалку шест членови на екипаж на еден од чамците се заробени под урнатините. Најмалку девет луѓе… Read More Снимен моментот кога мост се урива врз чамци!!

Исчезна мост вo Турциjа

Мост во северна Турција, стар 300 години, исчезна без трага, а сомнежите на локалните власти говорат дека е украден постепено и тивко, „камен по камен“, објави „Хуриет дејли њуз”. Жители на селото Арсланџа во округот Ѓумушхане, забележале дека мостот, којшто тие и онака ретко го користат, го нема. Прво, тие мислеле дека тој бил уништен… Read More Исчезна мост вo Турциjа

27 месеци во 3 минути: Еве како Русија го изгради најдолгиот мост во Европа

Изградбата на мостот кој ги поврзува Крим со руското копно траеше 27 месеци, а е долг 19 километри. Проектот го градеа неколку илјади работници и е најдолгиот мост во Европа. Кримскиот мост беше отворен на почетокот од изминатата недела и веќе по него се движат автомобили. Видеото во продолжение го прикажува во 3 минути целиот… Read More 27 месеци во 3 минути: Еве како Русија го изгради најдолгиот мост во Европа

Норвежаните повторно го воодушевуваат светот: Погледнете го неверојатниот проект за автопат кој ќе чини 43 милијарди долари

Западниот брег на Норвешка го одзема здивот благодарение на природните убавини. Обликуван од глечерите, а некои од популарните Фјордови се простираат на должина и од 200 километри. Поради комплексноста на теренот, високите Фјордови и морето, за да се стигне до одредени делови од западниот брег на оваа скандинавска земја мора да напарави цел круг и… Read More Норвежаните повторно го воодушевуваат светот: Погледнете го неверојатниот проект за автопат кој ќе чини 43 милијарди долари

Benetton изгуби две милијарди долари по трагедијата во Џенова

Edizione Holding, во сопственост на  Benetton, поседува третина од акциите во компанијата Атлантиа чија  подружница Autostrade per l’Italia е концесионер на кобниот мост. По трагедијата и заканите од Владата дека на Аутрострада ќе и биде одземена концесијата и ќе биде казнета, акциите на Атлантиа паднаа за 26% на најниско ниво во последните четири години. По… Read More Benetton изгуби две милијарди долари по трагедијата во Џенова

Новиот златен мост во Виетнам го држат Божји раце

Во планините на централен Виетнам, две огромни раце држат патека поставена на златна основа високо над врвовите, додека многубројните туристи уживаат во глетката и прават селфи. „Имам чувство како да одам по облаци. Ова е така уникатно“, вели еден домашен турист. Чау ванг, односно Златен мост, во планините Ба На привлече огромен број туристи откако… Read More Новиот златен мост во Виетнам го држат Божји раце

Тинејџерка спаси шест луѓе од самоубиство

Тинејџерка од Сандерленд оставала позитивни и охрабрувачки пораки на мостот Вермаут за луѓе кои се соочуваат со психички проблеми и дошле на мостот со намера да си го одземат животот и со нејзините зборови успеа да спаси шест луѓе. Пејџ Хантер (18) поставила најмалку 40 пораки на мостот, меѓу кои: „Иако работите се чинат тешки,… Read More Тинејџерка спаси шест луѓе од самоубиство