Не ги фрлајте – намирници што немаат рок на траење

Иако на амбалажата на одредени намирници има јасно наведен рок на траење, не значи дека сите треба да се најдат во ѓубре по тој датум. Многу видови храна и пијалоци всушност немаат рок на траење и безбедни се за консумирање, ако биле чувани во соодветни услови до моментот на користењето. Една од овие намирници кои… Read More Не ги фрлајте – намирници што немаат рок на траење

10 работи во домот кои може да ви експлодираат без предупредување

Дали сте знаеле дека дома имате потенцијални темпирани бомби за коишто не сте свесни? Внимавајте на овие работи, бидејќи не изгледаат толку безопасно како што мислиме: 1. Светилки Топлината и стаклото се лоша комбинација. Доколку металната основа на светилката не била добро затворена од произведувачот, основата може да се стопи, што ќе го смени притисокот… Read More 10 работи во домот кои може да ви експлодираат без предупредување

Победете ја анемијата со помош на овие намирници

Милиони луѓе ширум светот патат од недостаток на железо во крвта, односно анемија. Познато е дека анемијата предизвикува умор, летаргија и ја намалува продуктивноста. Лошо влијае на целокупното здравје, му штети и на срцето. За да го олесните овој проблем, ви откриваме кои намирници задолжително треба да ги вклучите во исхраната. Кафеавиот ориз е богат… Read More Победете ја анемијата со помош на овие намирници

Намирниците денеска се помалку хранливи од некогашните

Овошјето и зеленчукот кои денеска се продаваат во Канада и во САД содржат многу помалку нутриенти отколку што содржеле во 50-тите години, утврдила анализата која ја спровеле The Globe and Mail  и CTV News споредувајќи ги нутритивните таблици на некогашната и сегашната храна. За да ја направат анализата, истражувачите ги прегледале табелите на нутритивните вредности на намирниците кои… Read More Намирниците денеска се помалку хранливи од некогашните

Прочистете го телото од никотин со овие намирници!

Сите сме многу свесни за негативното дејство на цигарите и никотинот на нашиот организам. Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин телото да го исчистите од никотин е со помош на овие свежи и вкусни намирници. 1. Зелен чај и витаминска вода Со пушењето телото ја губи потребната течност и организмот… Read More Прочистете го телото од никотин со овие намирници!