Погледнете колку се богатат Норвежаните секоја секунда

На линкот на норвешката инвестициска банка, која управува со познатата норвешка нафта, можете да ја видите точната вредност на овој фонд во норвешки круни и во американски долари. Првпат овој фонд забележува вредност од над 1000 милијарди долари. Под овој износ се наоѓа реченицата што одлично ја опишува норвешката состојба на умот. – Работиме на… Read More Погледнете колку се богатат Норвежаните секоја секунда

Норвежанец чувствува вина поради депортирањето на Сомалиец кој го силувал

Норвежанец кој бил силуван од сомалиски мигрант истакна дека чувствува вина затоа што престапникот бил депортиран во неговата родна земја. Жртвата Карстен Нордал Хаукен, кој се идентификува како антирасист и феминист, бил сексуално нападнат пред пет години. Иако нападот го довел до депресија и барање утеха во примање одредени супстанции, Хаукен истакнал дека се чувствува… Read More Норвежанец чувствува вина поради депортирањето на Сомалиец кој го силувал

Лонгјиербиен – град во Норвешка каде смртта е забранета со закон

Најсеверниот град од архипелагот Свалбард во Норвешка пред седумдесетина години со закон го забрани умирањето. Законот кој беше донесен во средината на 1950-тите важи и понатаму на целата територија на Лонгјиербиен. Според законот на Лонгјиербиен, смртта на територијата на градот е забранета. Поради тоа, секој кој стравува дека умира, односно се ближи до последниот миг… Read More Лонгјиербиен – град во Норвешка каде смртта е забранета со закон

Норвешка го гради највисокиот дрвен облакодер кој ќе биде отпорен на оган

Норвешка ја заврши конструкцијата на највисокиот дрвен облакодер на светот, еколошки прифатлив и отпорен на оган. Дрвениот облакодер Мјос ќе биде сместен во близина на истоименото езеро кое се наоѓа на 100 километри северно од Осло. Облакодерот е висок 85,4 метри и ќе има 18 спратови. Инвеститорите велат дека со употребата на дрва, кои се… Read More Норвешка го гради највисокиот дрвен облакодер кој ќе биде отпорен на оган

Норвежаните повторно го воодушевуваат светот: Погледнете го неверојатниот проект за автопат кој ќе чини 43 милијарди долари

Западниот брег на Норвешка го одзема здивот благодарение на природните убавини. Обликуван од глечерите, а некои од популарните Фјордови се простираат на должина и од 200 километри. Поради комплексноста на теренот, високите Фјордови и морето, за да се стигне до одредени делови од западниот брег на оваа скандинавска земја мора да напарави цел круг и… Read More Норвежаните повторно го воодушевуваат светот: Погледнете го неверојатниот проект за автопат кој ќе чини 43 милијарди долари

Норвешки политичар сосема гол ги брка крузерите

Политичар од Норвешка сосема гол протестира против преголемиот број крузери кои минуваат низ фјордот каде тој го минува годишниот одмор. Свеин Ингвалд Опдал (71) се соблече сосема гол и така излегува на влезот во фјордот за да го видат турситите на огромните патнички бродови , кои во голем број крстарат низ норвешките фјордови. Политичарот од… Read More Норвешки политичар сосема гол ги брка крузерите