11 работи кои се нормални во некои земји, а во Македонија се сметаат за чудни

Во Данска семејствата прават пикник на гробишта, а во Тајланд забрането е да погалите дете по глава. Во Македонија имаме навика да затвораме прозорци за да не нè „фати промаја“ и тоа најверојатно ќе им биде чудно на некои луѓе во други држави. Но, и нам ни се чудни некои навики на луѓето од други… Read More 11 работи кои се нормални во некои земји, а во Македонија се сметаат за чудни

10 работи од Германија за кои другите земји можат да сонуваа

Германија е земја во која се пијат 8 милијарди литри пиво секоја година и жените можат да ги остават своите мажи во градинка. Звучи одлично, зарем не? Интересни работи во Германија, за кои другите земји можат само да сонуваат. Играње пинг понг на семафор Германците многу ценат безбедност, па кога ќе се вклучи црвеното светло можат… Read More 10 работи од Германија за кои другите земји можат да сонуваа

Интересни факти за Кина кои докажуваат дека оваа држава е од друг свет

Дури и ако сте биле во Кина, сте ја пробале локалната кујна и го учите јазикот, големи се шансите да не ја разбирате оваа држава. Па, ако планирате да ја посетите, или едноставно само сакате да дознаете нешто повеќе за неа, добро е да ги знаете овие неверојатни факти за Кина. 1. Сите имаат слушнато… Read More Интересни факти за Кина кои докажуваат дека оваа држава е од друг свет

Не фрлајте тоалет во Грција, пазете како климате во Бугарија

Туристите често се изненадени од некои локални обичаи во земјите кои ги посетуваат. Страницата Fly To Dubai објави обичаи од целиот свет кои ќе ве шокираат, а се со цел да ги упатат туристите како да се однесуваат. Ако патувате во Грција треба да имате на ум дека многу тоалети имаат лоши канализациски цевки и… Read More Не фрлајте тоалет во Грција, пазете како климате во Бугарија