Хоризонтален облакодер – уште едно архитектонско чудо на Кина

Наречено чудо на инженерството, долгоочекуваниот хоризонтален објект кој се гради во кинескиот град Чонгчинг, по речиси шест години, наскоро ќе биде завршен, информира Си-ен-ен. Дизајнирано од светски познатиот архитект Моше Сафди, проектот е со големина од 1,12 милиони квадратни метри, составен од осум кули и гигантски воздушен хоризонтален мост кој ги спојува кулите. Поради тоа… Read More Хоризонтален облакодер – уште едно архитектонско чудо на Кина

Танц околу шипка на врв на облакодер!!

Атрактивна руска танчарка без никаква заштита изведе „смртоносна“ кореографија на шипка на врв на висока зграда. 27 годишната танчарка од Русија , Марија  Корженевскаја  извела танц околу шипка на врвот на еден облакодер во градот Воронеж и тоа без никакви безбедносни мерки. Атрактивната девојка опасната точка ја извела исто тако тоа да го прави на… Read More Танц околу шипка на врв на облакодер!!

Норвешка го гради највисокиот дрвен облакодер кој ќе биде отпорен на оган

Норвешка ја заврши конструкцијата на највисокиот дрвен облакодер на светот, еколошки прифатлив и отпорен на оган. Дрвениот облакодер Мјос ќе биде сместен во близина на истоименото езеро кое се наоѓа на 100 километри северно од Осло. Облакодерот е висок 85,4 метри и ќе има 18 спратови. Инвеститорите велат дека со употребата на дрва, кои се… Read More Норвешка го гради највисокиот дрвен облакодер кој ќе биде отпорен на оган

Ова ќе биде највисокиот облакодер во светот со 87 катови кои ротираат (ВИДЕО)

Највисокиот облакодер во Европа, Лахта центар, кој се наоѓа недалеку од рускиот град Санкт Петербург, наскоро ќе биде завршен. Оваа зграда не е подигната во самиот центар затоа што граѓаните се бунеле дека ќе го расипе изгледот на градот кој е под заштита на УНЕСКО. Облакодерот има неверојатен поглд на Финскиот залив, а висок е… Read More Ова ќе биде највисокиот облакодер во светот со 87 катови кои ротираат (ВИДЕО)