Најчести причини зошто партнерите глумат оргазам

За тоа дека за време на сексот двата партнери секогаш треба да доживуваат оргазам, сметаат дури 62% од луѓето, а најчесто глумат за партнерот да не се чувствувал лошо. Околу 80 отсто од луѓето барем еднаш во животот одглумиле оргазам, покажало истражувањето на страницата „Kinkly“, која се занимава со промовирање на секс, едукација и продажба… Read More Најчести причини зошто партнерите глумат оргазам

5 фасцинантни факти за женскиот оргазам

Ви откриваме пет фасцинантни факти за женскиот оргазам кои сигурно ќе ве изненадат… Дури 30% од жените редовно имаат проблем да постигнат оргазам без оглед за каква стимулација станува збор. 80% од жените имаат проблем за постигнување оргазам преку вагинална стимулација, затоа истовремено им е потребна стимулација на клиторисот. Мажите од која било сексуална ориентација постигнуваат оргазам полесно… Read More 5 фасцинантни факти за женскиот оргазам

Постои ли добар секс без оргазам?

Оргазмот е крајната цел на секој сексуален однос. Притисокот за неговото постигнување е подеднаков кај двете страни: мажот да ја доведе жената до оргазам како потврда за својата љубовна умешност и жената да го достигне врвот и така да се задоволи себеси и партнерот. Но не секогаш е лесно да се постигне оргазам, па оние… Read More Постои ли добар секс без оргазам?

Интересен факт за оргазмите, сексот и како да си го вратите сексуалниот нагон во форма (ако сте го изгубиле…)

Многу мажи во денешно време имаат проблем со своите ерекции или недостатокот од нив. За жените од друга страна, нивната борба често се фокусира на имиџот на телото – дали се чувствуваат секси во сопствената кожа за да бидат посамоуверени во спалната соба. И двата пола генерално се чувствуваат несигурни кога имаат проблем во една… Read More Интересен факт за оргазмите, сексот и како да си го вратите сексуалниот нагон во форма (ако сте го изгубиле…)

Секс поза која води до подобар оргазам – Edging

Огразмот како што сите знаеме претставува добра работа, но ние ќе ви претставивме нешто што ќе го крене вашиот секс живот на повисоко ниво – Edging. Оваа секс поза е позната по контрола на оргазмот, Edging вклучува доаѓање до точка од која не можете да се вратите, но може да застанете пред да ја преминете оваа тенка линија и да го направите… Read More Секс поза која води до подобар оргазам – Edging

Жените доживуваат два вида на оргазам

Со векови лекарите инсистираат дека жените можат да доживеат два вида на оргазам – клиторичен и вагинален. Разликата помеѓу двата типа задоволство, како и причината тие сеуште да бидат предмет на длабоки спорови и дискусии од страна на лекарите и научниците. Во обид да стават точка на предизвиканите дискусии француските научници и гинеколози користеле машина… Read More Жените доживуваат два вида на оргазам

На тема Тантра секс…

Тантричкиот секс пристигнува од хиндуистичката традиција, Тантра стара преку 5000 години, а нуди поинакво искуство од класичниот секс. Како што пишува „Космополитен“, се смета дека тантричкиот секс е облик на интимност благодарение на кој партнерите остваруваат нови канали по пат на кој нивните сексуални енергии се поврзуваат и на тој начин оживуваат ново ниво на… Read More На тема Тантра секс…

Кои се трите најнеобични последици од сексот?

Таканаречените „обични“ последици од сексот се оргазмот, пријатниот замор потоа, блискоста со партнерот, задоволството, здравата насмевка на вашето лице… Но постојат и три прилично необични последици од ваквиот чин, кои сигурно сте ги почувствувале најмалку еднаш. Прочитајте и зошто се случуваат тие: Изострено чувство за мирис За време на сексот и веднаш потоа, хормонот пролактин… Read More Кои се трите најнеобични последици од сексот?

Според науката ова се мажите кои најверојатно ќе ви пружат оргазам

Конечно, оргазмите се сведоа на наука! Истражувачи на Универзитетот на Албани прашале група на жени кои се во хетеросексуални врски за нивните партнери и нивните оргазми, како и за способноста на нивните партнери да ги доведат до оргазам и одговорите што ги добиле…не биле многу изненадувачки. Според студијата, имало поголема веројатност жените да доживеат оргазам… Read More Според науката ова се мажите кои најверојатно ќе ви пружат оргазам