Што се случува во телото кога не јадете овошје и зеленчук?

Можеби не сте големи љубители на овошје или зеленчук, но тие се незаменлива храна во секојдневната исхрана. Што се случува во организмот кога не внесувате овошје и зеленчук? 1. Недостиг на витамини и минерали Овошјето и зеленчукот содржат витални хранливи состојки за нашето здравје. Студија направена од Универзитетот Џон Хопкинс покажува дека само 11% од… Read More Што се случува во телото кога не јадете овошје и зеленчук?

Што се случува во телото ако секој ден јадете луто пиперче

Дека лутото е навистина здраво, тоа го знаеме веќе одамна, но дека е толку многу здраво, тоа не сме го знаеле! За Хилари Клинтон тврдат дека редовно грицка лути пиперчиња “јалапено”, исто како што некои луѓе уживаат во чипсот од компир. Tоа не е токму она што го советуваат лекарите, но новите истражувања направени на… Read More Што се случува во телото ако секој ден јадете луто пиперче

Прочистете го телото од никотин со овие намирници!

Сите сме многу свесни за негативното дејство на цигарите и никотинот на нашиот организам. Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин телото да го исчистите од никотин е со помош на овие свежи и вкусни намирници. 1. Зелен чај и витаминска вода Со пушењето телото ја губи потребната течност и организмот… Read More Прочистете го телото од никотин со овие намирници!