Може ли консумацијата на органска храна да нè заштити од рак?

Обемно истражување во Франција, кое покажува дека големите потрошувачи на биохрана поретко се погодени од рак во споредба со луѓето кои воопшто не консумираат слични производи, всушност открива дека е тешко да се открие причинско-последична врска помеѓу исхраната и здравјето. Невозможно е да се докаже во лабораториска средина дека прехранбен производ го намалува ризикот од… Read More Може ли консумацијата на органска храна да нè заштити од рак?

Фестивал на Органска Храна #8

Датум: 01.09.2018 – 02.09.2018 Место: Скопје Локација: Градски Парк Почеток: 11:00 Цена: Бесплатно Град Скопје Ве поканува на осмиот по ред “Фестивал на Органска Храна” кој оваа година ќе се случи на 01-02, Септември, на добро познатата локација Школка – Градски Парк, Скопје. Повеќе од 20-тина органски производители и изложувачи на органски производи, интерактивна програма,… Read More Фестивал на Органска Храна #8

Посно и брзо: Домашен хумус намаз

За оние од вас кои постат или пак, само внимаваат на исхраната, тука е секогаш вкусниот и неодолив хумус, рецепт со можност за 100 комбинации, бои и вкусови… Состојки: 2 чешниња лук 1 чинија наут кој отстојал во вода 1 лажица црвен пипер 1 цеден лимон 1/4 шолја таан сол по желба можете да додадете… Read More Посно и брзо: Домашен хумус намаз