САД нема да бараат одговорност од изолираното племе кое усмрти американски мисионер

Џон Ален Чау (26) бил убиен од дожд од стрели во ноември по истоварувањето на далечниот остров за да го рашири словото на Исус Христос View this post on Instagram A post shared by John Chau (@johnachau) on Oct 21, 2018 at 12:09am PDT Северно-Сентинеловото племе во Индија, кое застрелало христијански мисионер во напад со… Read More САД нема да бараат одговорност од изолираното племе кое усмрти американски мисионер

81-годишна жена живее сама на изолиран остров за кој не се знае чиј е

81-годишна старица по смртта на нејзиниот сопруг живее сама на изолиран остров, за кој водат спор две земји и не се знае чиј е. Во 1991 година Ким Син-јеол и нејзиниот сопруг донеле необична одлука да се иселат на изолирани острови кои се наоѓале на средиштето на кавгата меѓу Јапонија и Јужна Кореја околу тоа… Read More 81-годишна жена живее сама на изолиран остров за кој не се знае чиј е

Кога една Данска ќе реши да ги дисциплинира мигрантите криминалци…

Данска планира да ги смести најнепосакуваните мигранти на најмалку пожелно место: мал и тешко достапен остров, на кој моментално се наоѓаат лаборатории, штали и крематориум на центар за истражување на животински заразни болести. Дури и еден од двата траекти кои ретко возат на островот има соодветно име, „Вирус“. „Тие се непосакувани во Данска и има… Read More Кога една Данска ќе реши да ги дисциплинира мигрантите криминалци…

Хавајски остров исчезна од лицето на Земјата

На Источниот Остров, зафрлен песочен предел од Хавајскиот Архипелаг, му се броеја деновите. И судниот ден дојде. Сателитските снимки објавени оваа недела откриваат дека тој е „избришан“ од моќните бранови на бурата по ураганот „Валака“, еден од најинтензивните урагани во Пацификот. Фотографиите направени пред и потоа, а овозможени од американската Служба за риби и див… Read More Хавајски остров исчезна од лицето на Земјата

Иако е на 30 километри од брегот – на овој остров никој не смее да му се приближи

Островот Кеимада Гранде се наоѓа на околу 30 километри од брегот на Бразил, но на него е забрането да стапнете со нога, а за тоа постои многу добра причина. Причината се крие во неговото второ име – Островот на змиите (или Змиски остров). Иако има површина од само половина квадратен километар, на него живеат од… Read More Иако е на 30 километри од брегот – на овој остров никој не смее да му се приближи

Данска ќе гради остров кај Копенхаген поради сè поголемото население

За да создаде повеќе простор за сè повеќебројното население, Данска планира да изгради нов остров во близина на пристаништето во Копенхаген, на кој ќе можат да живеат околу 50.000 луѓе, соопшти данскиот премиер Ларс Локе Расмусен. Островот може да биде изграден до 2070 година и може да има 35.000 жители, а освен тоа, како што… Read More Данска ќе гради остров кај Копенхаген поради сè поголемото население

Хашима – островот на духовите е културно наследство

Иако изгледа како заостаната воена зона, Хашима е всушност напуштен остров. Го нарекуваат уште и „воен брод во распад“. Хашима е еден од 505 ненаселени острови во областа Нагасаки, и се нaoѓa 15 километри од самиот Нагасаки. Од 1887 до 1974 година, таму се ископувало јаглен за погоните на Мицубиши. Имало одреден број жители… Имало… Read More Хашима – островот на духовите е културно наследство

Репортажа од Миконос: „Островот е рај ама ви треба длабок џеб“ (фото)

Тиркизната вода, ветерниците, живописните улички, најубавото зајдисонце и лудите забави во бич баровите го прават Миконос незаборавно искуство. Островот Миконос е познат како грчката Ибица и место за забава на милионерите и милијардерите, особено во екот на сезоната во јули и август. Многу познати личности ја посетуваат оваа гламурозна дестинација, па токму затоа новинарот Харисон… Read More Репортажа од Миконос: „Островот е рај ама ви треба длабок џеб“ (фото)