Папа Франциско: Абортус е како да изнајмиш платен убиец да ти реши проблем

Жени што ќе извршат абортус се како луѓе кои најмуваат „платен убиец да им реши проблем“, рече папата Франциско на насобрани граѓани на Плоштадот Свети Петар. – Како може чин на прекин на развој на едно невино и беспомошен ѓивот да биде цивилизиран или едноставно човечки? Запраша папата Франциско во обраќањето. – Ве прашувам дали… Read More Папа Франциско: Абортус е како да изнајмиш платен убиец да ти реши проблем

Севернокорејскиот лидер Ким го покани папата Франциско во Пјонгјанг

Претседателот на Северна Кореја Ким Џонг Ун го покани папата Франциско во Пјонгјанг, соопшти претседателската Сина куќа на Јужна Кореја. Јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин ќе ја пренесе поканата на Ким кога ќе се сретне со папата Франциско следната недела за време на неговата посета во Европа, изјави на прес-конференцијата портпаролот на Сината куќа Ким… Read More Севернокорејскиот лидер Ким го покани папата Франциско во Пјонгјанг