Се сеќавате ли како изгледаа првите македонски банкноти

Како беше воведена македонската валута? Веднаш по прогласувањето на независноста на 8-ми Септември 1991-та започнале подготовките за монетарно осамостојување на Република Македонија. Била формирана посебна Комисија за монетарен систем која ги координирала активностите кои официјално започнале со одлука на експертската Влада од 19-ти декември 1991. Народната банка била овластена да започне со изработка на вредносни… Read More Се сеќавате ли како изгледаа првите македонски банкноти

Колку богат бил Пабло Ескобар и каде ги криел неговите пари?

Еден од најбогатите мажи во светот нема да го најдете на ниту една официјална листа за најбогатите луѓе на планетата. Причината е што тој беше можеби најголемиот нарко-дилер во светот. Не постои личност која не слушнала за Пабло Ескобар, кој често е нарекуван и „Кралот на кокаинот“. Овој наркобос е одговорен за дел од најпрвите шверцерски рути… Read More Колку богат бил Пабло Ескобар и каде ги криел неговите пари?

Многу сакаат пари: Овие хороскопски знаци се најголеми материјалисти

Сите сакаме да имаме пари за да можеме да си ги купиме и дозволиме материјалните нешта кои ги посакуваме. Едни од нас на парите гледаат како потреба, други како извор на среќа, а има и такви кои мислат дека се проблем и нужно зло. Тројца претставници на астрологијата ги ценат парите повеќе отколку кој било… Read More Многу сакаат пари: Овие хороскопски знаци се најголеми материјалисти

Над 600.000 Бугари би го продале својот глас на избори

Повеќе од 600 илјади државјани на Бугарија би го продале својот избирачки глас во замена за пари, покажува резултати на анкета спроведена од „Галуп“. Истражувањето било направено откако во јавноста се прошириле шпекулации дека во Бугарија може да се купи глас за сума од 75 до 100 евра. Според анкетата, 11 отсто од испитаниците признале… Read More Над 600.000 Бугари би го продале својот глас на избори

Фејсбук воведува новитет: Ќе им плаќа на медиумите

Социјалната мрежа Фејсбук воведува News Tab на својата мобилна апликација, во која ќе бидат содржани наслови на вести избрани од новинарите, додека на издавачите ќе им биде платено за користење на нивниот материјал. Социјалната мрежа долго време е во конфликт со издавачите на вести кои се жалат дека Фејсбук има придобивки од споделување на нивните… Read More Фејсбук воведува новитет: Ќе им плаќа на медиумите

Рибар пронашол нешто грозно на плажа: Сега ќе биде побогат за 320.000 евра!

Тајландскиот рибар Јумрус Тиачот се шетал на плажа кога забележал нешто чудно, тешко околу 6 килограми. Бил уверен дека станува збор за “блуеница” од кит, која во одредени краеви е на висока цена. Бидејќи Тиачот заработува околу 11 евра дневно, дополнителна заработувачка добро би му дошла, па почнал да се распрашува кај мештаните за да… Read More Рибар пронашол нешто грозно на плажа: Сега ќе биде побогат за 320.000 евра!

Три хороскопски знаци ќе имаат многу среќа- септември ќе им донесе брдо пари

Кончено дојде месецот кога можеме да очекуваме материјално подобрување. Но, некои знаци ќе имаат повеќе среќа отколку другите. Погледнете за кои станува збор: 1. Овен Септември ќе биде многу поволен период за вас бидејќи го заслужувате тоа, особено втората половина на септември. Овој месец на вашата врата ќе ви тропне една, а можеби и повеќе… Read More Три хороскопски знаци ќе имаат многу среќа- септември ќе им донесе брдо пари

Добитник на лото по пет месеци дошол по своите 1,5 милијарди долари

Добитник на американската лотарија „Мега милионс“ од сојузната држава Јужна Каролина, кој уште лани во октомври освоил над 1,5 милијарди долари, по пет месеци конечно се јавил да си ја земе наградата. Човекот претпочитал да остане анонимен, па надлежните во јавноста го именуваат само како „Јужнокаролинец”. Притоа, тој можел да бира дали наградата цела да… Read More Добитник на лото по пет месеци дошол по своите 1,5 милијарди долари

Продажбата на дресови доволно говори што значи Роналдо за Јувентус

Доаѓањето на Кристијано Роналдо во Јувентус на клубот му донесе голема заработувачка. Кристијано Роналдо е ѕвезда на светско ниво, има голем број на фанови, па интересот за португалскиот фудбалер му носи голема добивка на Јувентус. Продажбата на дресови и останатите обележја од доаѓањето на Роналдо значително пораснала. Само во последните шест месеци Јувентус заработил 26,52… Read More Продажбата на дресови доволно говори што значи Роналдо за Јувентус

Мртвата мајка со месеци ја чувал заради нејзината пензија: Италијанец ја оставил да скапува на троседот каде и починала

Маж од северот на Италија со месеци во куќата ја чувал мумифицирана мајката за и натаму да ја прима нејзината пензија. Тој не ја пријавил нејзината смрт и го оставил телото на 90-годишната жена да скапува на троседот каде и починала. Телото на Алба Пеирано е откриено во четвртокот кога нејзиниот лекар, кој не ја… Read More Мртвата мајка со месеци ја чувал заради нејзината пензија: Италијанец ја оставил да скапува на троседот каде и починала