Пита со мелено месо и печурки

Питата е неизоставен дел од традиционалната македонска трпеза, а за денес нашиот предлог за подготовка на ова вкусно јадење е следен: Состојки: – 1 кг брашно – 500мл млеко – 1 коцка квасец – 1 лажиче сол – јајце за премачкување – 50 гр сусам – 500 гр мелено месо – Фил – 200 гр… Read More Пита со мелено месо и печурки

Со вода или не? Дали знаете како се чистат шампињоните?

Шампињоните се неизбежен дел на многу деликатеси во кујната. Вкусни се и здрави, па поради тоа треба што почесто да ги конзумираме. Но, пред употреба, тие треба да се исчистат. Дали знаете како? Шампињоните, како и другите печурки, имаат сунѓереста структура и не се мијат со вода. За чистење на печурките, доволно е да ги… Read More Со вода или не? Дали знаете како се чистат шампињоните?

Бел тартуф двојно поскап од злато

Анонимен купувач од Хонг Конг платил неверојатни 85.000 долари за бел тартуф на саемот на овие ароматични печурки во Торино. Белиот тартуф тежел 850 грама, што значи дека неговата цена била точно 100 долари, што е 2,5 пати повеќе од цената на грам злато. Во Алба кај Торино веќе 88 години се одржува голем саем… Read More Бел тартуф двојно поскап од злато

Вкусно пилешко со топено сирење и печурки

Спремни сте да ги оставите домашните или гостите без зборови? Потрудете се да го направите овој рецепт и уживајте во пофалбите! Состојки: – 4 парчиња бело месо – 4 лажици маст или маслиново масло – сол – бибер – 2 главици кромид – 200 гр шампињнони – топено сирење – 1 лажичка мајчина душица Начин… Read More Вкусно пилешко со топено сирење и печурки

Потпечени печурки со кашкавал

Ако се размислувате што да зготвите за појадок или вечера без да трошите многу време и пари, а да биде топло и вкусно, тогаш овој рецепт може да го искористите во секоја пригода, па дури и како прилог или мезе на трпезата. Потребни состојки: – 50 гр. печурки – свеж кромид – едно чешне лук… Read More Потпечени печурки со кашкавал

Пилешко со печурки

Секогаш кога сакате да импресионирате некоја драга личност со вашите кулинарски способности, треба да одите со овој рецепт. Лесен е за правење, а пилешкото е едно од најкосумираните меса во светот, па така нема да имате проблеми од типот на “не јадам пилешко“. Состојки: 1. 4 пилешки гради 2. 100гр брашно 3. 1 лажичка сол… Read More Пилешко со печурки