Лазањи со пилешко: Кремасто и сочно јадење кое ќе го нахрани целото семејство

Малку поинакви лазањи од оние на кои сте навикнати. Состојки: – Кори за лазањи – маслиново масло – морков – кромид – целер – сецкан магдонос – 500 гр. мелено пилешко месо – 60 грама шунка – сол и бибер – рузмарин – 2 дл. бело вино – лажица брашно – 2 дл. пасиран домат… Read More Лазањи со пилешко: Кремасто и сочно јадење кое ќе го нахрани целото семејство

Ладна пилешка салата, идеална за деновите кога не ви се готви

Пред да се пожалите на сите околу вас дека денес не ви се готви, па домашните ќе мора да се снаоѓаат со тоа што има во фрижидерот, размислете повторно. Оваа ладна салата со пилешко и зеленчук е идеално решение за деновите кога не ви се готви. Состојките се едноставни, а подготовката се одвива така што… Read More Ладна пилешка салата, идеална за деновите кога не ви се готви

Крцкаво пилешко во овесни снегулки: Брз и здрав оброк од рерна

Со вака подготвеното пилешко како идеален прилог послужете и помфрит од рерна. Состојки: – 600 гр бело пилешко месо – 1 рака овесни снегулки – 3 лажички сенф – 3 лажици масло – сол Подготовка: Една рака овесни снегулки ставете во кеса за замрзнување и иситнете ги со чекан за месо, но не премногу. Измиеното… Read More Крцкаво пилешко во овесни снегулки: Брз и здрав оброк од рерна

Какво пилешко месо навистина јадеме? Кокошките се двојно поголеми од пред половина век. Еве што значи тоа

Денешната просечна кокошка е вистински џин во споредба со онаа од пред половина век. За среќа, таа е исто толку вкусна и не е опасна по нашето здравје – но само под услов ако правилно се храни! Од кокошка којашто тежела сè на сè само 1.5 килограми во 1955-та година, стигнавме до тоа за сега… Read More Какво пилешко месо навистина јадеме? Кокошките се двојно поголеми од пред половина век. Еве што значи тоа

Модар патлиџан со тестенини и пилешко

Искористете ја сега сезоната на модриот патлиџан и пригответе вистинско задоволство за вашите непца… Состојки – 4 модри патлиџани – 250 гр ситни макарони – 1 китка магдонос – 180 мл павлака за готвење – 6 јајца – малку лук – мускатно оревче Подготовка Чекор 1: Ставете ја Вок тавата на рингла да се загрее.… Read More Модар патлиџан со тестенини и пилешко

Вкусно пилешко со топено сирење и печурки

Спремни сте да ги оставите домашните или гостите без зборови? Потрудете се да го направите овој рецепт и уживајте во пофалбите! Состојки: – 4 парчиња бело месо – 4 лажици маст или маслиново масло – сол – бибер – 2 главици кромид – 200 гр шампињнони – топено сирење – 1 лажичка мајчина душица Начин… Read More Вкусно пилешко со топено сирење и печурки

Турли тава со пилешко месо

Популарната тава која традиционално се спрема во македонските домови, па и пошироко, сега можете да ја испробате и во малку подизменет состав, со пилешко месо. Состојки: – 500 гр пилешко месо – 1 кромид – печурки – морков – компир – пиперка – тиквица – модар домат – домат – црвен пипер – масло за… Read More Турли тава со пилешко месо