Какво пилешко месо навистина јадеме? Кокошките се двојно поголеми од пред половина век. Еве што значи тоа

Денешната просечна кокошка е вистински џин во споредба со онаа од пред половина век. За среќа, таа е исто толку вкусна и не е опасна по нашето здравје – но само под услов ако правилно се храни! Од кокошка којашто тежела сè на сè само 1.5 килограми во 1955-та година, стигнавме до тоа за сега… Read More Какво пилешко месо навистина јадеме? Кокошките се двојно поголеми од пред половина век. Еве што значи тоа

Модар патлиџан со тестенини и пилешко

Искористете ја сега сезоната на модриот патлиџан и пригответе вистинско задоволство за вашите непца… Состојки – 4 модри патлиџани – 250 гр ситни макарони – 1 китка магдонос – 180 мл павлака за готвење – 6 јајца – малку лук – мускатно оревче Подготовка Чекор 1: Ставете ја Вок тавата на рингла да се загрее.… Read More Модар патлиџан со тестенини и пилешко

Вкусно пилешко со топено сирење и печурки

Спремни сте да ги оставите домашните или гостите без зборови? Потрудете се да го направите овој рецепт и уживајте во пофалбите! Состојки: – 4 парчиња бело месо – 4 лажици маст или маслиново масло – сол – бибер – 2 главици кромид – 200 гр шампињнони – топено сирење – 1 лажичка мајчина душица Начин… Read More Вкусно пилешко со топено сирење и печурки

Турли тава со пилешко месо

Популарната тава која традиционално се спрема во македонските домови, па и пошироко, сега можете да ја испробате и во малку подизменет состав, со пилешко месо. Состојки: – 500 гр пилешко месо – 1 кромид – печурки – морков – компир – пиперка – тиквица – модар домат – домат – црвен пипер – масло за… Read More Турли тава со пилешко месо