Само во Јужна Кореја: Ритуал на лажен погреб за враќање на волјата за живот

Последните неколку години илјадници Јужнокорејци одлучуваат масновно и доброволно да учествуваат во нешто што во таа азиска земја е наречено „лажни погреби“. Станува збор за необично движење кое во Јужна Кореа настана во 2012 година, а во рамки на кое „лажни поклоници“ минуваат низ ритуал во кој метафорички, умираат и повторно се раѓаат. Во период… Read More Само во Јужна Кореја: Ритуал на лажен погреб за враќање на волјата за живот

Мртовец станува од ковчег и гледа во собраните луѓе: Пасторот кој тврди дека го оживеал сега се соочува со голем проблем поради измама!

На самопрогласениот пророк од Јужна Африка, кој тврди дека оживеал мртовец, му се заканува тужаба од група на тамошни погребни компании, кои наведуваат дека биле изманипулирани. Пасторот Алф Лук е познат по многуте служби, кои се проследени со снимки, но една од последните предизвикала многу бурни реакции, бидејќи се прикажува наводен мртовец, кој на повикот… Read More Мртовец станува од ковчег и гледа во собраните луѓе: Пасторот кој тврди дека го оживеал сега се соочува со голем проблем поради измама!

Погребални ковчези за изнајмување! И не, не се заебаваме…

Изнајмување нa стан, автомобил, венчаница? За се тоа сме слушнале. Изнајмување на ковчег? Не баш. Како што светот оди полека по ѓаволите, а секоја напушена идеја сака да се проба, станува јасно дека изнајмувачката индустрија – која некогаш беше резервирана за одела, автомобили и филмови на касети, сега стана многу повеќе, покривајќи сè од камери… Read More Погребални ковчези за изнајмување! И не, не се заебаваме…

Го погребале, а тој по два месеци се вратил дома. ДНК тестот потврдил дека лешот е негов

„Покојниот“ Ајгали Супугалиев (63) од Казахстан се појавил на вратите на својот дом два месеци откако семејството погребало леш, за кој ДНК анализата потврдила дека е негов. Неговото исчезнување било пријавено на 9. јули, а телото во фаза на распаѓање, било пронајдено близу неговата куќа скоро два месеци подоцна. Анализата во лабораторијата наводно покажала 99,90… Read More Го погребале, а тој по два месеци се вратил дома. ДНК тестот потврдил дека лешот е негов

Дневна доза хорор: 10 неверојатни настани што се случиле на погреб!

Погребите треба да бидат места каде што оддаваме почит и праќаме последен поздрав кон нашите сакани. Тие се места каде што семејството жали и се поздравува, но некогаш жалењето е само една работа. Кражба на тело На 8 август, 2015 година 25-годишната Џули Мот од Сан Антонио Тексас го загубила животот поради цистична фиброза. Подоцна,… Read More Дневна доза хорор: 10 неверојатни настани што се случиле на погреб!