Приведен осомничен за предизвикување на смртоносните пожари во Грција

Како главен осомничен за предизвикување на пожарите во Грција, е уапсен 65-годишен маж, објавија грчки медиуми. Приведениот, чиј идентитет не е откриен, е жител на град во северниот дел на Атика, а според неговите соседи, тој и во минатото палел смет и суви гранки. Пред обвинителството веќе сведочеле девет лица кои него го сметаат за… Read More Приведен осомничен за предизвикување на смртоносните пожари во Грција

Разорните пожари во Калифорнија принудија 50.000 лица да ги напуштат своите домови

Разорните пожари во американската сојузна држава Калифорнија принудија 50.000 лица да ги напуштат своите домови. Според изјави на официјални лица, над 12 илјади пожарникари се борат со големата огнена стихија. Калифорнија годинава се соочува со пожари кои се со огромен размер во споредба со минатогодишните, а надлежните предупредуваат дека најтешкиот период допрва следи. Во пожарите… Read More Разорните пожари во Калифорнија принудија 50.000 лица да ги напуштат своите домови