Германец украл морска вода од Италија, па горко зажали: Го приведе полицијата и парично го казни!

Германец, кој овие денови бил на плажа во близина на Трст во својот камион натоварил 24.000 литри морска вода, е приведен од локалната полиција по дојава од граѓани. Тој е казнет со 1.549  евра, а „украденото“ море морал да го врати во заливот во Трст. Полициајта открила дека 48 годишниот германски државјанин кај населбата Баркола,… Read More Германец украл морска вода од Италија, па горко зажали: Го приведе полицијата и парично го казни!

Најсмешните полициски фотографии на сите времиња

Кога размислувате за полициски фотографии, сигурно не би ги опишале како смешни. Најчесто на нив се наоѓаат луѓе кои повеќе би сакале да бидат на друго место. Но понекогаш овие фотографии се навистина неверојатни. Па, погледнете ги 25-те најсмешни полициски фотографии на сите времиња. (47) 00

И Бетмен го сопре полиција

Полицијата не бира кого сопира, па така и Бетмен не остана имун на законите. Полицајка го сопира заради сообраќаен прекршок, но изгледа поради неговата слава во филмскиот свет овојпат помина само со опомена. (118) 00

Приведен гулаб со товар екстази на грбот: Слетал на погрешно место

Дилерите на дрога стануваат се покреативни кога треба да им ја испорачаат стоката на купувачите. Така пред неколку дена приведен е гулаб со повеќе од 200 апчиња екстази закачени на грбот. Птицата е фатена во близина на границата на Кувајт и Ирак и тоа сосема случајно. Изморениот гулаб, кој на грбот носел торбичка полна наркотици… Read More Приведен гулаб со товар екстази на грбот: Слетал на погрешно место

Аргентинска полицајка надоила гладно бебе кое пристигнало неухрането и валкано во болницата

Полицајката Селест Ајала била на должност во една аргентинска детска болница, кога забележала неухрането бебе за кое на прв поглед било јасно дека живее во тешки услови. Ајала веднаш воочила дека болничкиот персонал имал премногу работа во тој момент и ги прашала дали таа може да го прими бебето и да го нахрани. “Забележав дека… Read More Аргентинска полицајка надоила гладно бебе кое пристигнало неухрането и валкано во болницата

Јако му било: Возач бил позитивен на секоја дрога при тест од полицијата

Шпанската полиција застанала возач на северно-источниот дел од земјата, поради рутинска контрола за алкохол и дрога. Како што пишуваат тамошните медиуми, возачот бил позитивен на сите возможни дроги на кои го тестирале. Тестовите биле направени за канабис, амфетамини/метамфетамини, кокаин, како и алкохол. Полицијата го казнила возачот со сума од 2000 евра и му одзеле по шест… Read More Јако му било: Возач бил позитивен на секоја дрога при тест од полицијата

Неверојатно: Пијани полицајци ѝ дозволиле на својата малолетна другарка да го вози полициското комбе

Тројца млади словенечки полицајци се суспендирани откако на малолетна другарка ѝ дозволиле да управува со полициското комбе во утринските часови. Како што пренесуваат тамошните медиуми, полицајците ѝ дозволиле да го управува комбито иако таа немала возачка дозвола, а полициската станица од Крањ каде што се случил инцидентот потврди дека сите конзумирале алкохол. Дисциплинската постапка е… Read More Неверојатно: Пијани полицајци ѝ дозволиле на својата малолетна другарка да го вози полициското комбе

Паника во Црна Гора: Tуристите видоа ајкула во Бечичи

Членовите на Одделот за гранична полиција ја проверуваат пријавата на туристот кој тврди дека видел ајкула во морето во Бечичи. На „Вјести” неофицијално им беше кажано дека закупците на плажите биле предупредени да посветат поголемо внимание. Полицијата со пловила го надгледува акваториумот. (325) 00

Шведската полиција уби момче со Даунов синдром што држел пиштол-играчка

Шведската полиција уби 20-годишно момче што било болно од Даунов синдром и една форма на аутизам, објавија светските медиуми. Полицијата пукала во Ерик Торел, мислејќи дека тој во рацете има вистински, а не пластичен пиштол, велејќи дека се однесувал „заканувачки“. Трагедијата се случи во предградието на Стокхолм Васастан, а полицискиот тим излегол на терен во четвртокот… Read More Шведската полиција уби момче со Даунов синдром што држел пиштол-играчка

Првпат италијански полицајци патролираат на албанското крајбрежје

Првпат ова лето во главните туристички градови на албанското крајбрежје, заедно со домашните патролираат и италијански полицајци. Тие, од вчера попладне се на припомош на албанските колеги за да се олесни контактот со италијанските туристи. Полицајците се во униформа, но нема да имаат право да интервенираат и ќе бидат невооружени. Врз основа на договорот меѓу… Read More Првпат италијански полицајци патролираат на албанското крајбрежје