Вака се менува вашето тело после 40 години

До моментот кога ќе влезете во 40-тите години, најверојатно веќе сте ја погодиле вашата кариера, финансиските грижи на вашите 20-ти години се нешто од минатото и конечно сте стигнале до моментот од животот кога всушност се чувствувате прилично уверени за начинот на кој се обликувал вашиот живот. Со се тоа кажано, сега знаеме дека стареењето… Read More Вака се менува вашето тело после 40 години

Што се случува кога пиете алкохол на ниски температури?

Зимата и студеното време се пред нас. За многумина зимата е асоцијација на студени денови „залеани“ со чашка алкохол за да се стоплат. Но малкумина знаат дека алкохолот ќе ги загрее само за кратко. Што се случува кога се пие алкохол на ниски температури? Алкохолот ја намалува телесната температура на телото. „Алкохолот ги намалува рефлексите… Read More Што се случува кога пиете алкохол на ниски температури?

Негативни ефекти од недоволниот сон

Сигурно сте забележале дека колку помалку спиете, толку помала е вашата концентрација на работното место и потешко е извршувањето на секојдневните задачи, кои не ви претставуваат проблем кога сте наспани. Неколкуте испиени шолји кафе можат само делумно да го решат проблемот. Недоволното спиење има многубројни негативни последици врз нашето здравје. Еве некои од нив: Зголемен… Read More Негативни ефекти од недоволниот сон

„Ова е последно предупредување“ – Научниците повикаа на брзи промени за избегнување на климатска катастрофа

Владите низ светот мора да преземат брзи и сеопфатни промени во сите општествени сфери за да се избегнат катастрофалните последици од глобалното затоплување, наведува новиот извештај на Меѓувладиниот панел за климатските промени на Обединетите Нации (ИПЦЦ). Студијата вели дека планетата ќе стигне до критичното ниво на 1,5 целзиусови степени повеќе од прединдустриската ера во 2030 година,… Read More „Ова е последно предупредување“ – Научниците повикаа на брзи промени за избегнување на климатска катастрофа

Кои се трите најнеобични последици од сексот?

Таканаречените „обични“ последици од сексот се оргазмот, пријатниот замор потоа, блискоста со партнерот, задоволството, здравата насмевка на вашето лице… Но постојат и три прилично необични последици од ваквиот чин, кои сигурно сте ги почувствувале најмалку еднаш. Прочитајте и зошто се случуваат тие: Изострено чувство за мирис За време на сексот и веднаш потоа, хормонот пролактин… Read More Кои се трите најнеобични последици од сексот?