Што вели науката за четирите најчести митови против вакцинирањето?

Глобалното движење против вакцинирањето на младата популација првично станува актуелно пред речиси дваесетина години, преку објавувањето на една студија што покажува корелација меѓу ММР-вакцината (користена против мали сипаници (морбили), заушки и рубеола) и аутизмот. Студијата, која била спроведена со само 12 деца, е своевремено повлечена поради манипулација на податоците, а главниот автор е дискредитиран. Како… Read More Што вели науката за четирите најчести митови против вакцинирањето?

Кои се здравствените придобивки доколку пиете кафе секое утро?

Започнувањето на денот со кафе не е само освежување, туку може да биде исклучително корисно за вас. Доволно е да испиете само една чаша црно горко кафе, за да уживате во неговите многубројни придобивки и во исто време да ги пречекате со студена глава обврските на работното место. Кафето има стимулирачки ефект, но има 6 исклучително вредни… Read More Кои се здравствените придобивки доколку пиете кафе секое утро?

Најсилната храна во светот: Прави чуда во вашето тело

Поради неговата вредност, семето било користено дури и како валута. Чиа семето содржи омега масти, протеини, антиоксиданти и диетални влакна. Тоа има благ вкус со арома на ореви, и поради тоа што ја апсорбира течноста, е идеална за хидратација и чувство на ситост која ќе трае со часови. Маите и Инките со почит се однесувале… Read More Најсилната храна во светот: Прави чуда во вашето тело

Секојдневно земајте го овој протеин: Ја чува косата, го лекува црниот дроб и го намалува целулитот

Со стареењето, се намалува производството на колаген во телото, кожата се опушта и настануваат болки и вкочанетост на екстремитетите Колагенот е застапен во мускулите, коските, кожата, крвните садови, дигестивниот систем и зглобовите, а молекулите на колагенот се преголеми за да се апсорбираат преку кожата, поради што мора да се земаат преку храната. Освен за убава… Read More Секојдневно земајте го овој протеин: Ја чува косата, го лекува црниот дроб и го намалува целулитот