Количката и докторатот на Хокинг продадени за милион евра

Лични предмети на покојниот физичар Стивен Хокинг, секој предмет одделно, продадени се за стотици илјади евра. Најголема цена на онлајн аукцијата одржана на 8 ноември достигнала копијата од докторската дисертација на Хокинг за експанзија на универзумот од 1965 година, која е продадена за повеќе од 670.000 евра. Тоа ја прави поскапо аукциско парче и од… Read More Количката и докторатот на Хокинг продадени за милион евра

Туѓ фетиш, твои пари: Секоја година е побогата за 100.000 фунти продавајќи носени чорапи и обувки?

Рокси Сикес тврди дека заработува околу 100.000 фунти годишно, продавајќи ги своите носени и валкани чорапи по пат на интернет. Сикес на ваков чекор се решила откако добила многу комплименти за нејзините стопала, и отворила профил на „Инстаграм“, и во моментов ја следат околу 50.000 лица. Потоа одлучила да продава своите обувки и чорапи по… Read More Туѓ фетиш, твои пари: Секоја година е побогата за 100.000 фунти продавајќи носени чорапи и обувки?

На продажба скапоцените дијаманти на Марија Антоанета

Накитот на француската кралица Марија Антоанета од 18 век , изложен е во Лондон пред аукциската продажба на 14 ноември во Женева. Меѓу најубавите примероци , кои ги изложи аукциската куќа Сотби е ѓердан од природни дијаманти , проценет на 870 000 до 1,75 милиони евра , како и обетки и ѓердан од бисери. ,,Ако… Read More На продажба скапоцените дијаманти на Марија Антоанета

Tesla се продава подобро од Jaguar, полека го стигнува Porsche

Во почетокот на оваа година Tesla имаше големи проблеми со производството на Model 3, но кога успеа да го стабилизира тоа продажбата на автомобилите на оваа компанија почна да ги надминува бројките на традиционалните производители на автомобили. Според податоците кои ги објави авто-индустрискиот аналитичар Матијас Шмит, американскиот производител на луксузни електрични возила, Tesla, во првите… Read More Tesla се продава подобро од Jaguar, полека го стигнува Porsche

Модната куќа „Версаче“ се продава за 2 милијарди евра?

Италијанскиот дневник „Коријере дела Сера“ објави дека модната компанија „Версаче“ е на работ да објави продажба на американската компанија „Мајкл Корс“ за две милијарди евра. Магазинот наведува, повикувајќи се на неименувани извори, дека соопштението за продажбата би можело да биде објавено денеска, пренесува Ројтерс и потсетува дека претходно е објавено дека купувачот би можела да… Read More Модната куќа „Версаче“ се продава за 2 милијарди евра?

Се продава најлуксузната пештера во светот (видео)

„Бекам крик кејв лоџ“, позната како една од најлуксузните пештери во светот е ставена на продажба. Пештера најнапред служела како засолниште во случај на нуклеарени напади, потоа била преуредена во ноќен клуб, па приватна резиденција, а последниот сопстевник одлучил да ја преуреди во помал хотел за изнајмување на туристи. Се наоѓа во американската држава Арканзас… Read More Се продава најлуксузната пештера во светот (видео)

На „Амазон“ се продаваат производи со неонацистичка тематика

Според еден извештај, електронскиот аукциски портал „Амазон“ им помага на групите што шират омраза да продаваат стока со нацистичка тематика од која тие заработуваат. Студијата покажа дека многу од групите што шират омраза ја продале својата стока преку продавницата на „Амазон“ продавајќи нацистички предмети вклучувајќи облека, накит и реплика од воени обележја. Во студијата се… Read More На „Амазон“ се продаваат производи со неонацистичка тематика