Шпански готвач пронајде печурка тешка 68 килограми

Шпански готвач ја пронајде најголемата печурка во светот, тешка неверојатни 68 килограми и има потенцијал да влезе во Гинисовата книга на светски рекорди. Примерокот од печурката Meripilus giganteus бил пронајден во градот Санта Луција де Гордон во провинцијата Леон, во централниот регион на Шпанија. Според извештаите на локалните медиуми, готвачот Серхио Мартинез Валдор ја забележал… Read More Шпански готвач пронајде печурка тешка 68 килограми

Медицински феномен, жена родила 69 деца??!!

Еден локален руски манастир тврди дека сопругата на Русинот Фјодор Василев  кој живеел во 18 век наводно родила најмногу деца на светот. Според податоците на манастирот , кој потоа биле испраќани во Москва, госпоѓа Василев меѓу 1725 и 1765 година родила 16 пара близнаци, седум тројки и четири пати  родила по четворки: Што значи дека… Read More Медицински феномен, жена родила 69 деца??!!

10-годишно момче со суперхеројско име го руши рекордот на Мајкл Фелпс

Не е честа ситуацијата во која Мајкл Фелпс е „симнат“ од табелата на рекорди. Но 10-годишниот пливачки феномен со суперхеројско име го направи токму тоа. Неговото име е Кларк Кент Апуада. И нормално, сите го нарекуваат „Супермен“. Во текот на викендот, Кларк се натпреваруваше во Фар Вест меѓународниот шампионат во Калифорнија и успеа да победи… Read More 10-годишно момче со суперхеројско име го руши рекордот на Мајкл Фелпс