Идеална за есен и зима: Супа со лук, морков и компири

Се што ни треба за ладното време, супа со моркови и компир. СОСТОЈКИ: 1-2 моркови 1-2 компири ½ кромид 1-2 чешни лук 1-2 лажици гриз масло, вегета, бибер и магдонос ПОДГОТОВКА: Се пржи кратко на масло сечениот кромид, па се додава ситнет лук и се пржи. Се лушпат морковите и компирите, се рендаат и се… Read More Идеална за есен и зима: Супа со лук, морков и компири

Универзално тесто – Рецепт за кифли, мекици, погачи, пити

Направете универзално тесто со две јајца. СОСТОЈКИ: 2 јајца 1 лажиче шеќер 1 лажиче сол 500 мл. млеко 3 лажици кисело млеко 3 лжици масло 1 кесе прашок за пециво 20 гр. квасец 1 кг. брашно ПОДГОТОВКА: Растворете го квасецот со шеќер и 200 милилитри млако млеко и оставете на топло да се активира. Ставете… Read More Универзално тесто – Рецепт за кифли, мекици, погачи, пити

Куркума лате, вистинскиот вкус на сите ваши денови

Еден од моментално многу популарните здрави напитоци е дефинитивно кафето од куркума, познато како златно млеко или куркума лате. Многумина го користат како замена за утринското кафе и со него го почнуваат својот ден бидејќи латето со куркума освен што го загрева организмот, му дава своевидна „енергетска“ инјекција, а тука е и голема низа здравствени… Read More Куркума лате, вистинскиот вкус на сите ваши денови

Традиционален рецепт од Кавказ за превкусни крофни со уникатна форма, кои се готови за половина час

Традиционалниот рецепт од Кавказ за уникатни и превкусни крофни, на крај обвиткани во шеќер во прав, го освои срцето на гурманите ширум светот! Клучниот детал во рецептот е растопениот путер, кој се додава на крај од постапката, а притоа вкусните крофни остануваат меки и сочни и следниот ден. Крофни со уникатна форма по традиционален рецепт… Read More Традиционален рецепт од Кавказ за превкусни крофни со уникатна форма, кои се готови за половина час

Лазањи со пилешко: Кремасто и сочно јадење кое ќе го нахрани целото семејство

Малку поинакви лазањи од оние на кои сте навикнати. Состојки: – Кори за лазањи – маслиново масло – морков – кромид – целер – сецкан магдонос – 500 гр. мелено пилешко месо – 60 грама шунка – сол и бибер – рузмарин – 2 дл. бело вино – лажица брашно – 2 дл. пасиран домат… Read More Лазањи со пилешко: Кремасто и сочно јадење кое ќе го нахрани целото семејство

Пржени мекици со јогурт, одлични за појадок или вечера – воопшто не впиваат масло!

Одлични мекици, превкусни се! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 300 мл јогурт 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 1 лажичка сода бикарбона 500 г брашно масло за пржење ПОСТАПКА: Измешајте го јогуртот со солта, шеќерот сода бикарбоната. Постепено додавајте брашно, па со миксер со продолжетоци за тесто, замесете мазно тесто. Оставете го во фрижидер да отстои околу 15-тина… Read More Пржени мекици со јогурт, одлични за појадок или вечера – воопшто не впиваат масло!

Полнети јајца- предјадење за чиста десетка

Од варените јајца може да се направат вкусни деликатеси, идеални за закуска во различни прилики. Секој залак од овие јајца ќе биде уживање за вас и вашето семејство. Ова предјадење одлично се вклопува на трпезата во сите прослави. Состојки: 150 гр меко сирење 8 јајца 50 гр пченица 80 гр кисели краставички 100 гр мајонез 200 гр… Read More Полнети јајца- предјадење за чиста десетка

Вкусни сарми од блитва

Едноставен рецепт за вкусни сарми од блитва. СОСТОЈКИ: 2 вези блитва 500 гр свежо сирење 150 гр сланина Пекабеско 1 јајце павлака за готвење сол бибер 2 чешниња лук НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Отстранете го задебелениот дел од блитвата, па кратко бланширајте ги листовите. Извадете ги од вода и раширете ги на послужавник, за да се… Read More Вкусни сарми од блитва

Највкусното полнето пилешко во сос од кашкавал

За денес ви предлагаме вкусно и сочно пилешко во сос од кашкавал. 600 г пилешки гради 100 г мортадела 100 г Моцарела 100 г кашкавал 180 мл кисела павлака 2-3 чешниња лук 2-3 гранчиња босилек 1 лажица сенф маслиново масло сол и мелен црн пипер Пилешките гради исечете ги на шницли. Наполнете ги со сечкана… Read More Највкусното полнето пилешко во сос од кашкавал

Ќофтиња од пилешко месо и тиквички

Ова може да биде супер комбинација и одличен рецепт за да се представите со нешто ново и необичаено на вашата трпеза пред роднините и пријателите. Состојки: 450 гр мелено пилешко месо 1 јајце 100 гр овесни снегулки 250 гр рендани тиквички 1 лажица сечкан лук 6 лажици маслиново масло сол, црн пипер Подготовка: Измешајте го… Read More Ќофтиња од пилешко месо и тиквички