Витаминска салата со цвекло, спанаќ, сирење и ореви

За да ја направите оваа есенска салата полна со витамини потребно ви е: Состојки: 250 г цвекло 150 г рукола 100 г сирење 2 шаки јаткасти плодови (ореви, бадеми или лешници) 100 г листови млад спанаќ 2 лажици јаболков оцет 2 лажици маслиново масло сол и бибер Подготовка: – Цвеклото измијте го убаво и сварете… Read More Витаминска салата со цвекло, спанаќ, сирење и ореви

Стар рецепт за туршија: Останува свежа до крајот на зимата и без конзерванси!

Туршијата е природен пробиотик и моќен лек. Ако во текот на зимата за време на секој ручек јадете зеленчук од туршија ќе ја обновите цревната микрофлора, ќе го забрзате метаболизмот, ќе го подобрите имунитетот, ќе ја спречите појавата на карцином, ќе го регулирате крвниот притисок, ќе го снижите нивото на холестерол, ќе го подобрите расположението… Read More Стар рецепт за туршија: Останува свежа до крајот на зимата и без конзерванси!

Освежителна есенска салата со зеленчук и јаболка, збогатена со дресинг

Оваа салата со брокула, јаболка и други здрави додатоци е идеална за есенската сезона. Брокулата, оревите, сувите овошки, и јаболката се совршен спој на солено и благо и иако можеби звучи чудно, вкусот ќе ве изненади. Плус е „потопена“ во дресинг, кој дава уште побогат вкус и ќе ви стане омилен оброк кој ќе ве… Read More Освежителна есенска салата со зеленчук и јаболка, збогатена со дресинг

Шпагети со бел сос и пилешко

Вкусен и сочен оброк кој не можат да го одминат ни оние најприбирливите. Состојки: – 1 пакетче шпагети – 1 главица кромид – 300 гр пилешко бело месо може да се замени со сланина – 250 мл павлака за готвење – 300 гр маринирани печурки – малку сол – малку црн пипер – малку свеж… Read More Шпагети со бел сос и пилешко