Рускиот робот Федор ќе ја освојува Месечината

Рускиот хуманоиден робот, познат под името Федор, би можел во скора иднина да добие интересна улога во повторното освојување на Месечината. Извршниот директор на компанијата „Андроиднаја Техника“, која го развила роботот, Јевгениј Дудоров, за руските медиуми рекол дека Федер уште во 2022 година би можел да отиде во својата прва вистинска вселенска мисија. Планот на… Read More Рускиот робот Федор ќе ја освојува Месечината

Ниту еден пат не води до него: Најдепресивниот град во Русија

Ова е еден од најладните и најзагадените градови во Русија. Исто така важи за најдепресивниот град во оваа земја. Многу малку градови имаат толку мрачни и ладни зими како Норилск. Неговите жители нема да видат сонце до средината на јануари. Тоа не е единствениот проблем на жителите на Норилск – ги очекува сурова зима со… Read More Ниту еден пат не води до него: Најдепресивниот град во Русија

На дното на Балтичкото море најдени 900 шишиња француски коњак наменети за рускиот цар

Група нуркачи на дното на Балтичкото море пронашле 900 шишиња француски коњак , наменет за последниот руски цар Николај , што биле дел од товарот на шведски брод , потопен од германска подморница во 1917. Интригантната приказна започнува во мај 1917 година кога шведскиот брод „Кирос“ пловел кон санкт Петерсбург, носејќи 50 гајби француски коњак… Read More На дното на Балтичкото море најдени 900 шишиња француски коњак наменети за рускиот цар

Рускиот панцир е отпорен на американската муниција, американската војска мора да го менува калибарот

Американската војска планира да ја опреми новата генерација на стрелачко оружје со муниција со калибар 6,8 милиметри, за да може да го пробијат новиот вид панцир кој го имаат Русија и Кина, пренесува Попјулар меканикс. Новата муниција ќе ги замени куршумите со калибар 5,56 милиметри, кои се наменети за јуришната пушка М-16. Се истакнува дека тоа… Read More Рускиот панцир е отпорен на американската муниција, американската војска мора да го менува калибарот

Фатен руски канибал: Пријателите прво ги опивал со вотка, па ги парчосувал и јадел

Руската полиција уапсила човек кој е осомнилен за канибализам, откако претходно биле откриени три делумно изедени тела на три жртви на убиства. Телата се пронајдени во градот Архангелск, заедно со делови од тела на кучиња, мачки и на птици. Се претпоставува дека 51-годишниот маж, чиј идентитет не се соопштува, со нож ги убил тројцата пријатели… Read More Фатен руски канибал: Пријателите прво ги опивал со вотка, па ги парчосувал и јадел

Страв и ужас во руски циркус: Мечка го гризеше дресерот пред очите на публиката

Публиката во еден руски циркус просуствуваше на застрашувачка сцена кога наеднаш мечка среде претстава се сврте против својот дресер и го нападна. Драматичните снимки се појавија на социјалните мрежи по инцидентот во средата во градот Олонец на северозападот на Русија, а на нив се гледа моментот кога дресерите губат контрола над животното. Набрзо по точката… Read More Страв и ужас во руски циркус: Мечка го гризеше дресерот пред очите на публиката

Руски орли направиле огромна сметка за роаминг

Рускиот мобилен оператор „MegaFon“ понуди да им го прости долгот за роаминг на руските орнитолози од еден истражувачки центар во Сибир, направен благодарение на 13 ретки орли, со што петкратно бил надминат вкупниот буџет на истражувањето. Орнитолозите ја истражуваат миграцијата на заштитените степски орли и го следат нивното движење преку податоците кои специјалните околувратници ги… Read More Руски орли направиле огромна сметка за роаминг

Руски падобранец загина при скок од хеликоптер, не му се отвори ниту еден падобран

Рускиот падобранец загина кога не му се отвори ниту еден падобран, по скокот од хеликоптер. Моментот на трагичната смрт на Михаил Прохоров (35) е забележан од камерата на хеликоптерот. Руските истражители истражуваат како искусниот падобранец и болничар починал при рутински скок. Вознемирувачката видео снимка покажува како Прохоров скока од хеликоптерот МИ-8 пред да падне на… Read More Руски падобранец загина при скок од хеликоптер, не му се отвори ниту еден падобран

Руски педофил киднапирал момче и го силувал 10 години

Судот во Москва го осуди Едвард Никитин на 20 години затвор , кој киднапирал момче , го држел затворен и го силувал цели десет години. Никитин и претходно бил осудуван за сексуални злоставувања. Откако во 2007 бил пуштен од затвор, запознал 9- годишно момче од Украина. Го киднапирал , го чувал скриен во својот стан… Read More Руски педофил киднапирал момче и го силувал 10 години

Осветена вода, руски лек за алкохолизмот

Руски свештеници истуриле цели 70 литри осветена вода од авион што прелетувал над градот Твер, близу Москва, по повод Денот на трезвеноста. Во авион имало и свети мошти, икони на Света Богородица и Јован Претеча. „Заедно со иконите летавме над градот и не мора да верувате, но еден маж веќе ѝ рекол на сопругата дека… Read More Осветена вода, руски лек за алкохолизмот