Медицински феномен, жена родила 69 деца??!!

Еден локален руски манастир тврди дека сопругата на Русинот Фјодор Василев  кој живеел во 18 век наводно родила најмногу деца на светот. Според податоците на манастирот , кој потоа биле испраќани во Москва, госпоѓа Василев меѓу 1725 и 1765 година родила 16 пара близнаци, седум тројки и четири пати  родила по четворки: Што значи дека… Read More Медицински феномен, жена родила 69 деца??!!

Фејсбук и Твитер гасат лажни профили поврзани со кампањи на Русија и Иран

Фејсбук откри и забрани стотици лажни профили, групи и сајтови вклучени во кампања за координирано „манипулирачко“ политичко влијание. Фејсбук рече дека отстранил 652 страници, групи и профили поврзани со Иран и Русија, поради „координирано неавтентично однесување“, кое подразбира споделување политички материјал, објави Би-би-си. Твитер, исто така, објави дека укинал 284 профили поради „координирани манипулации“, од кои… Read More Фејсбук и Твитер гасат лажни профили поврзани со кампањи на Русија и Иран

Видео: Руски мафијаш егзекутиран на прославата за неговото излегување од затвор

Руски мафијашки кум беше убиен на забава организирана по повод неговото излегување од затвор. На морничавата снимка од камерите за надзор на локалот се гледа како непознат напаѓач му се доближува на Александер Жестоков (39) одзади и пука во него од непосредна близина. Предупредување: Содржината на видеото може да ве вознемири! (965) 00

Најненормалните 10 видеа од Русија

Русија е во најмала рака лудо место и ако малку си го користел интернетот последнава декада, дефинитивно си налетал на неколку од ненормалните видеа кој ни доаѓаат од Русија. Сега, фино лепо, спакувани во една компилација, најненормалните 10 видеа кој ни доаѓаат од таму. (255) 00

Занимливости кои можеби не сте ги знаеле за најголемата земја на светот

Фактот дека Русите се посебен народ го знаеме одамна, а сепак не прекинуваме да им се восхитуваме на величината и разновидноста на земјата во која живеат. Иако се чини дека нема работи што не ги знаеме за Русија, сепак треба да повториме некои интересни факти за оваа величествена земја. – Русија е единствената држава на… Read More Занимливости кои можеби не сте ги знаеле за најголемата земја на светот

Потонал пред 113 години: Откриен руски брод кој би можел да носи 200 тони злато

Јужнокорејските експерти ги пронашле остатоците од рускиот брод “Дмитриј Донској”, кој бил дел од руската царска флота и кој учествувал во битките во текот на Руско-јапонската војна од 1904. до 1905. година, јавиле јужнокорејските медиуми. Новинската агенција “Јонхап” соопштила дека бродот го пронашла “Шинил Груп”, компанија која веќе неколку години врши потрага по рускиот брод.… Read More Потонал пред 113 години: Откриен руски брод кој би можел да носи 200 тони злато

Мрачните тајни на три руски градови кои се домаќини на Светското првенство

Илјадници фанови на фудбалот ги открија убавините на Самара, Калининград и Нижни Новгород во последните недели колку што трае Светското првенство во фудбал. А сите три града се полни со содржина и убавини кои кријат мрачни тајни од минатото. Калининград некогаш попознат како Конигсберг е дел од руската енклава која е поблиска до Амстердам отколку… Read More Мрачните тајни на три руски градови кои се домаќини на Светското првенство