Во Русија пронајден дијамант од скоро 100 карати

Во руското наоѓалиште Јакутија неодамна е пронајден дијамант со вредност од скоро 100 карати, соопшти компанијата Alrosa. На 19-ти минатиот месец, во таа област е пронајден груб дијамант од 98,8 карати. Првиот повреден дијамант што е пронајден на ова наоѓалиште е на крајот на октомври минатата година, а имаше вредност од 51,49 карати. (118) 00

Исчезнала во вселената! Оваа тајна Русија ја крие со децении: Протекоа морничави снимки од ракетата и нејзините последни зборови

Иако се шпекулира дека Русите ги чуваат снимките од голем број на „изгубени“ астронаути во вселената, тие тоа го демантираат. Несреќата која што се случила уште на самите почетоци на вселенската трка помеѓу САД и СССР, се уште е мистерија за која нема конкретно објаснување. Сите најмногу се сеќаваат на успешната мисија на Американците и… Read More Исчезнала во вселената! Оваа тајна Русија ја крие со децении: Протекоа морничави снимки од ракетата и нејзините последни зборови

Како ли стои на нозе!? Со нож во грбот излезе да испуши цигара на -10°C

Русија е одговорна за повеќе од половина од сите вирални видеа на интернет, а во најновиот „хит“ еден руски пациент по име Владимир им ја покажа на сите неговата „машкост“, откако не можеше да издржи без цигара, па реши да излезе од болницата во која се наоѓаше поради тоа што имаше забиено нож во неговиот… Read More Како ли стои на нозе!? Со нож во грбот излезе да испуши цигара на -10°C

Русија ќе гради лунарна база на Месечината

Русија во рамките на својата лунарна програма планира да направи долготрајна база на површината на природниот сателит на Земјата и да ја изучува Месечината со помош на аватар роботи, изјавил директорот на „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин за „Спутник“. – Се работи за изградба на долготрајна база. Секако, не за живот, туку за посета. Но, во основа,… Read More Русија ќе гради лунарна база на Месечината

Руски репрезентативци претепаа државен службеник, им се заканува затворска казна!

Двете ѕвезди на руската репрезентација, Александар Кокорин и Павел Мамаев се во центарот на огромен скандал кој може не само да им ги уништи кариерите, туку и да им донесе многу посериозни проблеми. Двајцата репрезентативци претепаа човек во еден локал во Москва, а подоцна се покажа дека настраданиот Денис Пак е на одговорна функција во Министерството за… Read More Руски репрезентативци претепаа државен службеник, им се заканува затворска казна!

Зошто држави чекаат на ред за да го купат новиот руски С-400?

Системот е апгрејд на С-300, и без пропуст доаѓа со даунгрејд на односите со САД и НАТО и закани од санкции или влошени односи со комшиите. Сред ваква констелација Русите имаат редица од сериозни клиенти за системот. Додека С-300 веќе е распореден во Сирија, С-400 минатиот месец покажа што умее на „Восток-2018“ најголемите руски воени… Read More Зошто држави чекаат на ред за да го купат новиот руски С-400?

Русинка осомниченa дека изела 30 луѓе

Русинката Наталија Бакшејева (43), која можеби убила 30 луѓе, е обвинета дека го поттикнувала нејзиниот сопруг да ја убие келнерката која флертувала со него. Ако биде осудена, и се заканува казна од 15 години затвор. Нејзиниот сопруг Дмитриј Бакшејев (35), наречен Ѓавол, страда од туберкулоза, па затоа судот подоцна ќе се занимава со неговата вмешаност… Read More Русинка осомниченa дека изела 30 луѓе

Војтек – мечката која се борела против нацистите

Станува збор за необичен начин за изразување почит на необичен воен херој. Војтек, мечката која им помогнала на полските војници да освојат една од најбруталните битки на Втората светска војна, ќе биде предмет на анимиран филм. Во филмот ќе се раскажува приказната за мечката Војтек во битката кај Монте Касино, во која над 75.000 лица… Read More Војтек – мечката која се борела против нацистите

27 месеци во 3 минути: Еве како Русија го изгради најдолгиот мост во Европа

Изградбата на мостот кој ги поврзува Крим со руското копно траеше 27 месеци, а е долг 19 километри. Проектот го градеа неколку илјади работници и е најдолгиот мост во Европа. Кримскиот мост беше отворен на почетокот од изминатата недела и веќе по него се движат автомобили. Видеото во продолжение го прикажува во 3 минути целиот… Read More 27 месеци во 3 минути: Еве како Русија го изгради најдолгиот мост во Европа