Стартува лотаријата за „зелена карта“ на САД

Ако сонувате да живеете во Соединетите Американски Држави тоа може да го остварите најлесно преку Лотаријата за таканречените зелени карти. Американската амбасада во земјава информираше дека Онлајн – регистрацијата за Лотаријата за 2021 година почнува денеска, 2 октомври, во 18 часот и ќе заврши во петок на 5 ноември, во 18 часот. Сите детали што треба… Read More Стартува лотаријата за „зелена карта“ на САД

САД му вратија на Иран антички артефакти позајмени пред 80 години

Иранската Влада соопшти дека точно 1.783 антички артефакти пристигнале во земјата како дел од враќањето на илјадниците антиквитети позајмени пред осумдесетина години од страна на Универзитетот во Чикаго. Меѓу вратените предмети е и плоча од времето на Ахеменидското царство (520 п.н.е. – 330 п.н.е.) Артефактите пристигнале на иранско тло во понеделникот заедно со двајца американски… Read More САД му вратија на Иран антички артефакти позајмени пред 80 години

САД го тужат Сноуден за заработката од неговата новообјавена книга

Администрацијата на Трамп во вторникот поднесе граѓанска тужба за да ги придобие приходите од продажбата на новата книга од Едвард Сноуден, тврдејќи дека истакнатиот “свиркач“ ги прекршил договорите за необјавување што ги потпишал за време на неговото работење во американските разузнавачки служби. Од Министерството за правда се соопштува дека Сноуден, поранешен вработен во ЦИА и… Read More САД го тужат Сноуден за заработката од неговата новообјавена книга

Резерви на крв и систем за одбрана од ракети – што сѐ има новиот автомобил на Трамп

По десет години лимузината на американскиот претседател наречена „Ѕвер“ заминува во заслужена пензија. Најновиот претседателски автомобил, исто така „кадилак“, Доналд Трамп веќе го претстави пред јавноста, пристигнувајќи со него во седиштето на Обединетите нации во Њујорк. Деталите за новата претседателска лимузина се оскудни бидејќи тајните служби ги кријат. Се знае само дека таа тежи меѓу… Read More Резерви на крв и систем за одбрана од ракети – што сѐ има новиот автомобил на Трамп

На Американците им треба потсетување: Кондомите се користат само по еднаш

Центарот за контрола и превенција на болести на САД во делот на својата веб-страница посветен на сексуално преносливи болести потсетува дека кондомите се предвидени за еднократна употреба. Здравствените работници констатирале дека е неопходно да се упати такво потсетување до Американците, по сознанијата дека луѓето наместо да ги фрлат, ги перат презервативите и потоа повторно ги… Read More На Американците им треба потсетување: Кондомите се користат само по еднаш

Пјонгјанг ги врати посмртните остатоци на американските војници

Севернокорејските власти ги вратија посмртните остатоци на американските војници убиени во Корејската војна, во најновиот потег на внимателната дипломатија меѓу Вашингтон и Пјонгјанг, информираа денес светските агенции. Авионот со посмртните остатоци преземени во Северна Кореја беше дочекан со почесна стража во американската база Осан во Јужна Кореја, јави Би-би-си. Роднините со години го чекаа враќањето… Read More Пјонгјанг ги врати посмртните остатоци на американските војници