Витаминска салата со цвекло, спанаќ, сирење и ореви

За да ја направите оваа есенска салата полна со витамини потребно ви е: Состојки: 250 г цвекло 150 г рукола 100 г сирење 2 шаки јаткасти плодови (ореви, бадеми или лешници) 100 г листови млад спанаќ 2 лажици јаболков оцет 2 лажици маслиново масло сол и бибер Подготовка: – Цвеклото измијте го убаво и сварете… Read More Витаминска салата со цвекло, спанаќ, сирење и ореви

Освежителна јогурт салата за 10 минути готова

Многу ја сакаме и често ја приготвувe, некогаш како салата, а некогаш како главно јадење. Состојки: 500 г тестенини 150 г кашкавал 200 г шунка 2-3 варени моркови 15 кисели краставички 1 црвена пиперка или печена црвена пиперка 1-1,5 јогурт 200 г мајонез Подготовка: Во зовриена вода со малку сол и масло сварете ги тестенините… Read More Освежителна јогурт салата за 10 минути готова

Освежителна есенска салата со зеленчук и јаболка, збогатена со дресинг

Оваа салата со брокула, јаболка и други здрави додатоци е идеална за есенската сезона. Брокулата, оревите, сувите овошки, и јаболката се совршен спој на солено и благо и иако можеби звучи чудно, вкусот ќе ве изненади. Плус е „потопена“ во дресинг, кој дава уште побогат вкус и ќе ви стане омилен оброк кој ќе ве… Read More Освежителна есенска салата со зеленчук и јаболка, збогатена со дресинг

Ладна пилешка салата, идеална за деновите кога не ви се готви

Пред да се пожалите на сите околу вас дека денес не ви се готви, па домашните ќе мора да се снаоѓаат со тоа што има во фрижидерот, размислете повторно. Оваа ладна салата со пилешко и зеленчук е идеално решение за деновите кога не ви се готви. Состојките се едноставни, а подготовката се одвива така што… Read More Ладна пилешка салата, идеална за деновите кога не ви се готви

Крем салата со макарони – евтино за ручек, слави и родендени

Направете вкусна салата со макарони одлична за секаква пригода. Состојки: – ½ кеси спирални макарони – 4-5 кисели краставички – 3-4 лажици мајонез – бибер и сол – 1 лажиче лимонов сок Подготовка: 1. Се сечат киселите краставички, макароните се варат во солена вода. 2. Се цедат и потоа се ставаат во сад. 3. Се… Read More Крем салата со макарони – евтино за ручек, слави и родендени

Крем салата со ориз и бадеми

Здосадено ви е од веќе традиционалните празнични салати и закуски? Еве ви можност да пробате нешто сосема ново и исклучително вкусно! – 300 г варен ориз – 300 г коцки шунка – 300 г коцки кашкавал – 150 г коцки обарен морков – 150 г конзервирана пченка – 100 г толчени бадеми – 1 главица… Read More Крем салата со ориз и бадеми

Никогаш не треба да мешате краставица и домат во иста салата, еве зошто

Еден од критериумите кои луѓето ги имаат кога станува збор за мешани салати се вкусните состојки, но без оглед на вкусот постојат и други работи кои мора да се земат вo предвид. Комбинирањето на намирници кои имаат различно време потребно да се сварат во желудникот не е ни малку посакувано. Со комбинирање на таквите состојки… Read More Никогаш не треба да мешате краставица и домат во иста салата, еве зошто

Старински рецепт за урнебес салата

Познатата урнебес салата претставува вкусен солен гарнир кој сите го обожаваат, а рецептот е прилично едноставен за подготовка и не одзема многу време, па можете да го подготвите како домашно мезе кое сите членови од семејството ќе сакаат да го пробаат. Потребни состојки: – 500g полномасно овчо или кравјо сирење – 10 печени пиперки –… Read More Старински рецепт за урнебес салата

Мезе на денот: ѕаѕики по оригинален рецепт

Вкусното грчко ѕаѕики на кое никогаш не можеме да му одолеете, конечно може да го подготвите дома. Без тајни состојки, брзо и лесно. Потребно ви е: – 400 ml цврст јогурт – 4 краставици – 2 чешниња лук – 2 лажици маслиново масло – ½ лимон – Сол, бибер – Малку копар, по желба 1. Краставиците… Read More Мезе на денот: ѕаѕики по оригинален рецепт