Поставен е нов рекорд: SpaceX лансираше ракета со дури 64 сателити

SpaceX, компанијата на Илон Маск во текот на вчерашниот ден лансираше ракета со 64 мали сателити, најмногу во една мисија на сите времиња. Мисијата “SSO-A” е трет лет на една иста ракета – “Falcon 9” во вселената, а тоа е уште еден рекорд кога станува збор за оваа приватна вселенска компанија. Ракетата полета од воздушната… Read More Поставен е нов рекорд: SpaceX лансираше ракета со дури 64 сателити

И Словенија се подготвува за освојување на вселената!?

Словенечката влада објави дека одобрила почетни средства за лансирање на првите два сателити проектирани во Словенија. Сателитите треба да бидат лансирани во вселената во првата половина од следната година со ракетата Вега на компанијата „ Arianespace“. Станува збор за микросателитот НЕМО ХД развиен од словенечки инженери, за кој 85 проценти од средствата се дадени од страна… Read More И Словенија се подготвува за освојување на вселената!?

„Големиот брат“ од вселената: Сателити ќе скенираат и ќе ловат дилери, криумчари и пирати…

“Pathfinder” ќе може да детектира радио сигнали над 1 ват, а пред да се загрижите дека можеби некој ќе ве прислушкува, од “HawkEye 360” тврдат дека сигналите на мобилните телефони се многу послаби и не допираат до вселената. “SpaceX” планира во вселената да испрати цела флота на сателити кои што ќе бидат задолжени за скенирање… Read More „Големиот брат“ од вселената: Сателити ќе скенираат и ќе ловат дилери, криумчари и пирати…

Нѝ пристигнува студ каков што светот не памети: Сателит на НАСА измерил шокантни податоци

Сонцето влегува во еден од своите соларни минимуми во космичката ера. Сончевите пеги не се појавија во речиси сите претходни месеци од 2018 година, а ултравиолетовото зрачење нагло опадна. Новите истражувања покажуваат дека највисоките слоеви на Земјината атмосфера реагираат и дека светот го очекува огромен студ. “Очигледен е трендот на ладење”, изјавил Мартин Млинчак од… Read More Нѝ пристигнува студ каков што светот не памети: Сателит на НАСА измерил шокантни податоци

Научниците предупредуваат: Можни судири на сателити над Земјата

Над Земјата летаат повеќе од 2.000 сателити кои не се користат, па поради тоа возможни се судири, предупредуваат научниците. Моментално во орбитата постојат 4.000 сателити, од кои 1.800 се функционални, што значи дека над нашите глави летаат 2.200 сателити кои не се користат. Исто така, постојат многу компании кои постојано ја зголемуваат оваа бројка. „Поради… Read More Научниците предупредуваат: Можни судири на сателити над Земјата