Северна Кореја моли за помош во храна како што ги преполовува дневните оброци за населението

Северна Кореја издаде меѓународен повик за помош во борбата против недостигот на храна по сушата и поплавите кои доведоа до слаба жетва, влошувајќи го влијанието на санкциите наметнати од ОН. Пјонгјанг им соопшти на Обединетите нации дека оваа година се соочува со недостаток од 1,4 милиони тони во производството на храна, вклучително и култури од… Read More Северна Кореја моли за помош во храна како што ги преполовува дневните оброци за населението

Севернокорејскиот лидер Ким го покани папата Франциско во Пјонгјанг

Претседателот на Северна Кореја Ким Џонг Ун го покани папата Франциско во Пјонгјанг, соопшти претседателската Сина куќа на Јужна Кореја. Јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин ќе ја пренесе поканата на Ким кога ќе се сретне со папата Франциско следната недела за време на неговата посета во Европа, изјави на прес-конференцијата портпаролот на Сината куќа Ким… Read More Севернокорејскиот лидер Ким го покани папата Франциско во Пјонгјанг

Сеул и Пјонгјанг ќе се приближуваат преку кабелска телевизија

Во Јужна Кореја следната година ќе почне со работа нова кабелска телевизија, која ќе биде специјализирана за програми наменети за Северна Кореја. Како што јави агенцијата Јонхап, телевизијата ќе третита теми поврзани со севернокорејското општество, култура, туризам и исхрана, а ќе емитува и програми посветени на обединувањето на двете Кореи. За таа цел веќе е… Read More Сеул и Пјонгјанг ќе се приближуваат преку кабелска телевизија

Пјонгјанг ги врати посмртните остатоци на американските војници

Севернокорејските власти ги вратија посмртните остатоци на американските војници убиени во Корејската војна, во најновиот потег на внимателната дипломатија меѓу Вашингтон и Пјонгјанг, информираа денес светските агенции. Авионот со посмртните остатоци преземени во Северна Кореја беше дочекан со почесна стража во американската база Осан во Јужна Кореја, јави Би-би-си. Роднините со години го чекаа враќањето… Read More Пјонгјанг ги врати посмртните остатоци на американските војници

16 работи кои се забранети во Северна Кореја

Светот е сè повеќе заинтересиран за Северна Кореја. Нејзиниот лидер и влада постојано се обидуваат да ја заштитат нацијата од надворешни влијанија, на пример, контролирајќи какви им се фризурите или облеката на граѓаните. Сето ова нè тера да сакаме да дознаеме повеќе за луѓето од Северна Кореја и нивниот животен стил. 16. Западњачка мода и… Read More 16 работи кои се забранети во Северна Кореја