Ракот на дојка може да се открие пет години пред да се појават првите симптоми

Истражувањето кое го спровеле британски научници покажало дека има имунолошки одговор на нашиот организам од туморните клетки на ракот на дојка кои може да се откријат пред развој на болеста. Карциномот на дојка би можел да биде откриен пет години пред да се појават првите клинички знаци, благодарејќи на тестот на крвта кој би можел… Read More Ракот на дојка може да се открие пет години пред да се појават првите симптоми

Како телото ве предупредува дека претерувате со кафе?

Ако обожавате кафе, многу е веројатно дека во некои денови сте претерале со внесената количина. Ако тоа се случува повремено, опасноста е речиси занемарлива, но морате да обрнете внимание дали секојдневно внесувате преголема количина кафе, а со тоа и кофеин. Ова се неколку предупредувачки знаци кои укажуваат на тоа: Чувствувате анксиозност Анксиозните лица треба да… Read More Како телото ве предупредува дека претерувате со кафе?

Најчестите симптоми на полицистични јајници

Синдромот на полицистични јајници се карактеризира со јајници со бројни цисти, а симптомите честопати не се препознаваат или погрешно се припишуваат на стресот. Поради ова, многу жени дури и не знаат дека страдаат од овој синдром. Полицистичните јајници се опишуваат како тивка болест затоа што честопати не ги ни забележуваме симптомите. Поради ова, многу жени… Read More Најчестите симптоми на полицистични јајници

7 рани знаци на рак на желудник кои секоја жена треба да знае

Ракот на желудник, иако е прилично редок (околу 6.700 нови случаи се дијагностицираат секоја година во Велика Британија, што го прави 19-ти најчест вид на канцер кај жените), е доволно битен за да се знаат знаците на него. Зошто? Бидејќи многу од неговите симптоми се чувствуваат како сосема нормални, стомачни проблеми, или во некои случаи… Read More 7 рани знаци на рак на желудник кои секоја жена треба да знае

Тивок, но жесток убиец: Ракот на дебело црево прво ги покажува овие 6 симптоми

Губењето тежина без диета или голем стрес се причини за што поитна посета на лекар Ракот на дебело црево е еден од најчестите убијци на модерното време. Ако мислите дека станува збор за болест што ги погодува само постарите луѓе, се лажете. Сè почесто, млади луѓе во 20-тите и 30-тите години заболуваа од овој вид… Read More Тивок, но жесток убиец: Ракот на дебело црево прво ги покажува овие 6 симптоми

Како да препознаете нимфоманка?

Во медицинскиот речник оваа појава се објаснува како синдром на постојана сексуална возбуда (Persistent Sexual Arousal Syndrome, PSAS), а оваа дијагноза официјално постои од 2001 година кога за прв пат бил образложен клинички случај на нимфоманија. Освен што постојано ги менува партнерите, таа има постојано силен сексуален апетит, дури и после повеќе сексуални контакти. Изборот… Read More Како да препознаете нимфоманка?

Препознајте ги на време: Симтоми за рак на простатата

Ракот на простата е втор најчест тип на рак кој се појавува кај мажите во светот. Многу е важно да ги следите сите симптоми, со цел да можете да го дијагностицирате во рана фаза. Ова се некои од знаците кои телото ви ги испраќа, а кои лесно можете да ги пропуштите: Млазот на урината не… Read More Препознајте ги на време: Симтоми за рак на простатата

Како да препознаете сончаница и топлотен удар пред да биде доцна?

Кога температурата на воздухот е над 32 степени, прекумерната изложеност на сонце може да има штетни последици по здравјето. Лекарите предупредуваат дека сончаницата е многу чест проблем во овој период, и дека може да предизвика сериозни компликации. Главоболка, мачнина, вртоглавица, повраќање – ова се знаците за узбуна, посебно кај децата, лицата со хронични заболувања, и… Read More Како да препознаете сончаница и топлотен удар пред да биде доцна?

Протеините се многу важни особено по 50. година

“По 50. година, нашето тело брзо почнува забрзано да губи мускулна маса. Затоа е важно да се компензира оваа загуба со вежбање, но и со поголем внес на протеини“, истакнува портпаролката на Американската академија за нутриционизам Изабел Мејплс. „Протеините не се важни само за изградба, туку и за задржување на мускулната маса, а тоа е… Read More Протеините се многу важни особено по 50. година