Како да направите совршено пире од компири

Грутки во компир пире? Звучи познато? Професионалните готвачи овој проблем го немаат. Во што е тајната? Во посебната состојка која компир пирето го прави мазно, но и уште повкусно. Се работи за крем сирење. Оваа состојка многумина не ја ставаат во компир пирето, но кога еднаш ќе пробате, сигурно омиленото пире ќе го подготвувате на… Read More Како да направите совршено пире од компири

Манастирска погача

Подготовката е едноставна и погачата е готова за миг. Состојки: – 200 г. брашно – 4 јајца – 300 г. овчо сирење – прашок за пециво – 100 мл. масло – кисела павлака – 200 мл. јогурт Подготовка: Во длабок сад изгмечете го сирењето, а потоа додадете јајца. Со вилушка промешајте ги јајцата со сирењето.… Read More Манастирска погача

Брза пита со шунка и сирење

Скоро и да нема наш човек кој не ужива во пита, а безбројните рецепти за ова популарно јадење ќе ги најдете во секое село различни. Овој пат, ви предлагаме брза пита со шунка и сирење. Состав – 400 г брашно – 1 коцка свеж квасец – 3 супени лажици масло за готвење – 300 г… Read More Брза пита со шунка и сирење

Рецепт за руски солени палачинки од сирење

Руските Syrniki или мали палачинки од свежо сирење се одлични за брз и лесен оброк. Ова јадење, освен во Русија се подготвува и во другите источноевропски земји како Латвија, Литванија, Белорусија и Украина. Syrniki обично се подготвуваат во блага варијанта, па така, во основната смеса од свежо сирење, јајца и брашно често се додава шеќер… Read More Рецепт за руски солени палачинки од сирење

Брза пита со тиквички и сирење

Сите знаеме дека домашно приготвените пити се едни од највкусните и најпрекрасните јадења кои неретко ни носат спомени од нашите баби и нивните вешти раце за сукање. Еве еден од тие рецепти кои можете да го приготвите вие. Состојки: – 2 поголеми тиквички – 200 мл кисела павлака – 200 грама сирење – 3 лажици… Read More Брза пита со тиквички и сирење

Вкусно пилешко со топено сирење и печурки

Спремни сте да ги оставите домашните или гостите без зборови? Потрудете се да го направите овој рецепт и уживајте во пофалбите! Состојки: – 4 парчиња бело месо – 4 лажици маст или маслиново масло – сол – бибер – 2 главици кромид – 200 гр шампињнони – топено сирење – 1 лажичка мајчина душица Начин… Read More Вкусно пилешко со топено сирење и печурки

Сирење старо 3.200 години пронајдено во гробница во Египет

Археолозите кои работат на истражување на гробница од антички Египет пред неколку години пронајдоа состојка за која неодамна е утврдено дека е едно од најстарите сирења кои биле некогаш пронајдени. Пред неколку години, тимот археолози најдоа скршени ќупови во гробницата на Тамес, кој бил градоначалник на античкиот град Мемфис. Тие пронајдоа цврста белузлава маса во… Read More Сирење старо 3.200 години пронајдено во гробница во Египет

Крцкави лепчиња со топено сирење

Ако сте љубител на сочно топено сирење, тогаш овој рецепт е едноставно совршен за вас. Секако и ако се чувствувате како „антиталент“ во кујната, бидејќи е еден од наједноставните рецепти кои некогаш ќе ги сретнете. Токму така, сочно, вкусно, едноставно, брзо… Што повеќе ви треба за да ве убедиме денес да го пробате? Потребни состојки: –… Read More Крцкави лепчиња со топено сирење

Како да послужите разновидна даска со сирења, идеална за со вино?

Во било кој дел од годината, а посебно во зима, нема подобра комбинација од вкусни сирења и кашкавали плус вино. Па, ако сакате да се покажете да време на празничните прослави како модерен домаќин, ви предлагаме да дотерате една разновидна даска со сирења и додатоци. Би требало да имате барем 3 различни видови на сирење… Read More Како да послужите разновидна даска со сирења, идеална за со вино?

Крушевско топено сирење

Од мноштвото вкусни македонски традиционални рецепти, ние за денес избравме да ви го представиме ова вкусно мало тавиче. Крушевско топено сирење, прсти да излижеш. Потребни состојки: – 400 мл доматно пире – 500 гр сирење (по можност овчо) – 200 гр павлака – 150 гр кашкавал – двопек – маслиново масло Начин на подготовка: Во… Read More Крушевско топено сирење