Погледнете како требаше да изгледа Скопје според планот на Кензо Танге?

По катастрофалниот земјотрес во 1963 година, започна обновата на Скопје, а до 1980 година градот беше повторно изградено, делумно според големиот план на Кензо Танге, кој бил поддржан од Обединетите нации, а делумно спроведен од наши архитекти. Големиот план на Танге во тоа време многумина го сметале за контроверзен. Да се потсетиме како требало да… Read More Погледнете како требаше да изгледа Скопје според планот на Кензо Танге?

Taksirat Festival #20

Датум: 08.12.2018 Место: Скопје Локација: Арена Борис Трајковски Почеток: 19:00 Цена: 500 мкд Главната вечер и финалната прослава на јубилејната 20-ка на ТАКСИРАТ ги има првите потврдени гости: ? Pendulum DJ set, ? Mando Diao, ? Therapy?, ? Smut, ? RAHZEL заедно со ? the X-Ecutioners, ? Nouvelle Vague, ? TRAP DA FUCK UP, ?… Read More Taksirat Festival #20

Клеопатра – балетски спектакл

Датум: 14.11.2018 Место: Скопје Локација: МОБ Почеток: 20:00 Цена: 400 мкд КЛЕОПАТРА – балетски спектакл 14.11.2018 – 20.00 ч. Kореограф: Василиј Медведев (Русија) Музика: Нериjа Цепаите Голдберг (Литванија) Диригент: Бисера Чадловска Сценограф и костимограф: Павол Јураш (Словачка) Либрето: Јана Темиз (Турција) Асистент кореограф: Станислав Фечо (Чешка) Концерт мајстор: Климент Тодороски Репетитори: Горан Божинов, Лора Тарчуговска… Read More Клеопатра – балетски спектакл

Востание фестивал 4 / Vostanie festival 4

Датум: 14.12.2018 Место: Скопје Локација: МКЦ Почеток: 18:30 Цена: 350 – 450 мкд ВОСТАНИЕ ФЕСТИВАЛ 4 BORN FROM PAIN (Европски хардкор легенди) VIOLENT CHAPTER (Белград, Србија) ФЛУКС (Скопје) YOU (Скопје) AGAINST THEM ALL (Битола) TRIGGERED (Куманово) 14-ти Декември (петок) / МКЦ Скопје Врати 18:30, почеток 19:00 часот Билети во предпродажба на билетара во МКЦ по… Read More Востание фестивал 4 / Vostanie festival 4

Desonanz Festival 2018

Датум: 31.10.2018 – 04.11.2018 Место: Скопје Локација: Почеток: 18:00 Цена: 200 – 1.200 мкд Desonanz Festival 2018 – 10 Year Edition Квалитет и Контекст. Современата музика ја достигна сингуларноста, точка во која сите жанрови, сите инструменти и сите звуци сочинуваат една Музика. Кога аналогното станува дигитално, електронското станува акустично, кога панкот е диско, класичната музика… Read More Desonanz Festival 2018

Балет на мраз “Заспаната убавица“

Датум: 01.12.2018 Место: Скопје Локација: МОБ Почеток: 19:00 Цена: 1.500 – 3.700 мкд Традиционално и оваа година Државниот балет на мраз од Санкт Петербург во Скопје! На 1. декември, на сцената на Македонската Опера и Балет, Државниот балет на мраз од Санкт Петербург доаѓа повторно, овојпат со изведба на претставата „Заспаната Убавица“ од Петар И.… Read More Балет на мраз “Заспаната убавица“

Skopje Wine Expo 2018

Датум: 24.10.2018 – 27.10.2018 Место: Скопје Локација: Плоштад Македонија Почеток: 20:00 Цена: Бесплатно Соберете ги пријателите и дојдете да уживате со добра музика и уште подобри вина од регионот на едно место! Влезот е бесплатен! За повеќе информации следете нè на Skopje Wine Expo! (54) 00

Electric Universe во Скопје!

Датум: 20.10.2018 Место: Скопје Локација: СЦ Борис Трајковски Почеток: 23:00 Цена: 400 мкд Журкаџики и журкаџии!!! SUN Production и Urban Club MK ја најавуваат новата сезона со ветување дека истата ќе биде најдобра досега!!! За отворањето да биде како што доликува имаме навистина специјален гостин, проверен избор на артист кој гарантира неповторлива журка… Во сабота… Read More Electric Universe во Скопје!

Паметни контејнери за почисто Скопје

Град Скопје има нова идеја како да се справи со ѓубрето во градот. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, објави дека градот ќе купува нови паметни контејнери. Заедно со контејнерите градот ќе купи и нови камиони за празнење. Контејнерите доаѓаат со чипови и ќе покажуваат колку се полни. Ова би требало да обезбеди редовно празнење на… Read More Паметни контејнери за почисто Скопје

Jethro Tull // 50 anniversary tour // 16.10.2018

Датум: 16.10.2018 Место: Скопје Локација: Спортска сала Кале Почеток: 20:30 Цена: 1.000 – 2.000 мкд АВАЛОН ГО НОСИ ПРОЕКТОТ „50 YEARS OF JETHRO TULL“ ВО ИСТОЧНА ЕВРОПА! Драги пријатели, Се потрудивме оваа јубилејна година во која славиме 25 години да ја направиме историска. Затоа носиме проект кој е антологиски и за кој сме уверени дека… Read More Jethro Tull // 50 anniversary tour // 16.10.2018