Ремек дело што висело во кујна 70 години продадено на аукција за 24 милиони евра

Ремек-дело од 13-тиот век пронајдено во кујната на една постара Французинка денес беше продадено на аукција за 24 милиони евра. Сликата беше откриена од аукционер во јуни, додека бил во посета на една постара жена во Компигне, северна Франција и ја советувал да ја однесе на проценка кај експерт. Излезе дека станува збор за делото „Ругање на… Read More Ремек дело што висело во кујна 70 години продадено на аукција за 24 милиони евра

Бизарно или уникатно: Со пенис насликал портрет на член од жирито!

Канаѓанецот Брент Реј Фрезер (39), во синоќешната емисија на хрватската верзија на „Суперталент“, го оставил жирито во неверување, кога со својот пенис насликал еден од нив, поточно Давор Билман. Перформансот кој го извел натпреварувачот во емисијата на „Нова ТВ“ во Хрватска, ги оставил членовите од житрито во неверување, а портретот завршил на сигурно место. “Прво… Read More Бизарно или уникатно: Со пенис насликал портрет на член од жирито!

Мона Лиза имала сифилис, а можеби и не само тоа

Оток на рацете, недостаток на коса, подочници и жолта кожа, тоа се карактеристики со кои ренесансниот автор Леонардо да Винчи ја насликал најпознатата слика на сите времиња – “Мона Лиза” или “La Giocondu”. Дијагнозата ја постави лекарот од Бостон, Мандип Менр од болницата “Brigham’s Women’s”. Тој вели дека “Да Винчи” бил перфекционист кој ги запазувал… Read More Мона Лиза имала сифилис, а можеби и не само тоа