Кит Флинт се прости од овој свет на 49 години

Кит Флинт, фронтменот на Prodigy е пронајден мртов во неговиот стан, јавија утринава островските медиуми. Имаше 49 години. Портпаролот на полицијата изјави: “Бевме повикани да интервенираме во станот на еден човек поради неговата здравствена состојба некаде околу 08:10 часот утринава“. “Пристигнавме и нажалост, 49 годишен маж, беше прогласен за мртов на самото место. Неговите најблиски… Read More Кит Флинт се прости од овој свет на 49 години

Боја на смртта е сината?

Научници од британскиот Универзитет на Лондон тврдат дека ја снимиле бојата на смртта, а тоа е сината, објави списанието „Плос бајолоџи”. Раководителот на проектот, проф. Дејвид Џејмс снимил клетки на црви во мигот кога смртта настапува. Според него, претпоставките говореле дека тој процес води кон хемиска реакција и можно е да има боја. Така, прекинот на… Read More Боја на смртта е сината?

Видео: Туристка загина снимајќи селфи!?

Туристката Сандра Да Коста Македо загинала во намерата да направи што подобра селфи фотографија. Сандра намерата да сними што по атрактивно селфи ја плати со својот живот. На работ на балконот на еден хотел во панама на 27 кат Сандра држејќи селфи стап во рака се обидувала на направи што подобра фотка. Но, во еден… Read More Видео: Туристка загина снимајќи селфи!?

Има 29 години и 9 пати умрел: 45 минути го враќале во живот, а докторите се изненадени како сè уште е жив

Џејми Пул живее сосема нормален живот, има 29 години, но од останатите врсници се разликува по тоа што има срцев застој па неговото срце може да престане да чука. Тој прекин може да трае и до 8 секудни, а тој толку се прилагодил на тоа што може да претчувствува кога ќе го има следниот напад.… Read More Има 29 години и 9 пати умрел: 45 минути го враќале во живот, а докторите се изненадени како сè уште е жив

8 застрашувачки смртни случаи што им биле припишани на духови

Постојат бројни серии и филмови кои прикажуваат застрашувачки приказни за опседнувања кои завршиле со смрт. Но за колку од нив можеме да кажеме дека се вистински? Додека натприродните појави не се евидентирана причина за ниту еден смртен случај, постојат докази коишто покажуваат дека можеби има некоја вистина во приказните од Холивуд. Па, погледнете ги приказните… Read More 8 застрашувачки смртни случаи што им биле припишани на духови

Живи мртовци: Тајните егзекуции во последната европска диктатура

Во Белорусија, единствената земја во Европа во која уште постои смртна казна, на осудениците не им се соопштува денот на погубувањето, а потоа сѐ во врска со тоа се држи во тајност. Кога стражарите доаѓаат по нив, затворениците никогаш не знаат дали тоа им е последен пат што ќе ја видат ќелијата. Во десетте месеци… Read More Живи мртовци: Тајните егзекуции во последната европска диктатура

Нилски коњ нападна и уби Кинез

Нилски коњ нападна и уби турист од Кина, кој бил на одмор во Кенија. Во долината Рифт, во Кенија, нилски коњ нападна туристи. Еден Кинез е убиен, додека друг е тешко повреден во нападот на огромното диво животно. Несреќата се случила кога туристите заминале на фотосафари и премногу му се доближиле на нилскиот коњ во… Read More Нилски коњ нападна и уби Кинез

Зошто некои луѓе преживуваат удар од гром, а некои не?

Едно облачно попладне во средината на јули минатата година, се слушнал заглушувачки бум на саемот во Ел Пасо, Колорадо. Во центарот на метежот лежела една жена, свртена на грб, нејзината кожа во хаос во сина и виолетова боја. Нејзините гради биле мирни. Првата помош реагирала на местото на настанот, прицврстувајќи и маска за кислород врз… Read More Зошто некои луѓе преживуваат удар од гром, а некои не?

ЦИА објави драгоцен документ за смртта на Тито

Овие денови американски разузнавачи на социјалните мрежи објавија документи кои од 1980 година ги чуваат во својот музеј. Овие денови на Твитер американската Централна разузнавачка агенција – позната под кратенката ЦИА, се појави необична објава. Со текст „Музејски артефакт на неделата – најава на ФБИС (Foreign Broadcast Information Service- интерна информативна служба на ЦИА), со… Read More ЦИА објави драгоцен документ за смртта на Тито