Бремена Французинка задавена од неколку кучиња

Бремена Французинка е усмртена од неколку кучиња додека ги шетала сопствените во близина на градот Вилер-Котра, 90 километри од Париз. Полицијата започнала истрага, во која биле проверени над 90 кучиња, со цел да се утврди кој од е одговорно за нападот. Обдукција покажа дека жртвата била касната по торзото, главата и рацете, а била касната… Read More Бремена Французинка задавена од неколку кучиња

Султан Сулејман имал 3 желби на смртната постела – сите занемеле кога ги чуле

Сулејман Величенствениот познат и како Кануни (Законодавецот) бил образован владетел. Тој зборувал 4 јазици: арапски, персиски, српски и чагатајски (стар облик на турскиот јазик). На власт дошол кога имал 26 години, а неговото владеење траело 46 години. Пред смртта, султан Сулејман ги повикал поверениците и им ги издиктирал своите три последни желби: Првата желба му… Read More Султан Сулејман имал 3 желби на смртната постела – сите занемеле кога ги чуле

Жена загинала додека правела торта, се задушила пред очите на синот

Жена (58) од Франција загина вчера пред очите на својот син (15) во бизарна несреќа додека подготвувала торта. Нејзе марамата (шалот) и се заплеткала во блендерот и се удавила во кујната во нејзиниот дом во Сент Етјен, пишува „Ле Прогрес“. Тинејџерот повикал итна помош кои му рекле да го исклучи апаратот од струја и да… Read More Жена загинала додека правела торта, се задушила пред очите на синот

Морничаво: Маж заталкал во трговски центар па умирал цела недела

Пожарното скалило во еден од најпосетуваните трговски центри во Австралија се претворило во бетонска гробница за седумдесетгодишен маж, кој тука случајно се заскитал и повеќе не можел да излезе. Очајното семејство го видело видеото на кое се гледа како Бернард Гор, со прекар Буч, излегол на пожарникарните скали на 6 јануари 2017 година, во трговскиот… Read More Морничаво: Маж заталкал во трговски центар па умирал цела недела

Планинар ја снимил сопствената смрт: Речиси стигнал до врвот кога се лизнал и паднал

На јапонската планина Фуџи пронајдено е тело на планинар за кој се претпоставува дека настрадал додека во живо преку социјалните мрежи го пренесувал своето искачување кон врвот. Сомневањата се дека се лизнал и паднал. Полицијата покрена голема потрага надевајќи се дека ќе го пронајде живо, но на висона од 2.700 метри пронашле тело на маж.… Read More Планинар ја снимил сопствената смрт: Речиси стигнал до врвот кога се лизнал и паднал

Пензионер 23 часа чекал во болница и починал. Се е забележано на сигурносните камери

Италијанскиот пензионер Џузепе Рамоњино починал во болницата во Монкаљери, близу Торина, после 23 часа чекање преглед, што и било снимено од безбедносните камери. Адвокатот на неговото семејство Габриел Ровета изјави дека, иако не знае дали починатиот можел да биде спасен, сепак сигурно е дека медицинскиот персонал не му пружил соодветна помош. Пензионерот од Ла Лоџа,… Read More Пензионер 23 часа чекал во болница и починал. Се е забележано на сигурносните камери

Девојче почина откако телефонот кој и се полнел пукнал додека слушала музика во кревет

Едно 14-годишно девојче починало откако нејзиниот телефон кој се полнел експлодирал на нејзината перница додека спиела слушајќи музика. Алуа Асетцики Абзалбек си легнала да спие слушајќи музика во нејзиниот дом во селото Бастуб, во Казахстан. Следното утро, таа била пронајдена мртва во нејзиниот кревет со батеријата на телефонот пукната, веднаш до нејзината глава. Телефонот бил… Read More Девојче почина откако телефонот кој и се полнел пукнал додека слушала музика во кревет

Во САД паднаа првите жртви на електронските цигари

Мистериозната болест предизвикана од електронските цигари, однесе уште два животи, со што вкупниот број на смртни случаи само во САД достигна бројка од 11 починати. За повеќе од 500 луѓе се знае дека се разболеле од оваа мистериозна болест на белите дробови откако пушеле е-цигари во САД, но официјалните лица изјавија дека стотици дополнителни случаи… Read More Во САД паднаа првите жртви на електронските цигари

Починал по секс на службено патување, работодавачот мора да плати обесштетување

Француски инженер починал на службено патување, по срцев удар, откако имал секс со непозната жена, па сега работодавачот ќе мора да му плати обесштетување на семејството, одлучи судот. Во февруари 2013 година, мажот минал ноќ со жена во хотел во местото Мен сур Лоар, а потоа е пронајден мртов во собата. Францускиот суд смета дека… Read More Починал по секс на службено патување, работодавачот мора да плати обесштетување

Кит Флинт се прости од овој свет на 49 години

Кит Флинт, фронтменот на Prodigy е пронајден мртов во неговиот стан, јавија утринава островските медиуми. Имаше 49 години. Портпаролот на полицијата изјави: “Бевме повикани да интервенираме во станот на еден човек поради неговата здравствена состојба некаде околу 08:10 часот утринава“. “Пристигнавме и нажалост, 49 годишен маж, беше прогласен за мртов на самото место. Неговите најблиски… Read More Кит Флинт се прости од овој свет на 49 години