Откријте колку часови за спиење ви се потребни според вашата возраст

Колку сон ни е навистина потребен? Ова прашање ги прогонувало експертите со години, но изгледа дека конечно можеме да го откриеме одговорот. На кратко, потребното време за спиење зависи од вашата возраст. Не постои совршено време кое му одговара на секој човек, но според извештајот од „National Sleep Foundation“ можеме да дознаеме колку отприлика време… Read More Откријте колку часови за спиење ви се потребни според вашата возраст

Негативни ефекти од недоволниот сон

Сигурно сте забележале дека колку помалку спиете, толку помала е вашата концентрација на работното место и потешко е извршувањето на секојдневните задачи, кои не ви претставуваат проблем кога сте наспани. Неколкуте испиени шолји кафе можат само делумно да го решат проблемот. Недоволното спиење има многубројни негативни последици врз нашето здравје. Еве некои од нив: Зголемен… Read More Негативни ефекти од недоволниот сон

5 чести навики за спиење кои се штетни по вашето здравје

Сите си имаме одредени навики и ритуали кога станува збор за спиењето. Без разлика дали си легнувате многу рано или многу доцна, дали заспивате со помош на музика или со телевизор, сигурно има нешто што правите погрешно. Иако можеби мислите дека вашите навики не се штетни, сепак има некои од нив, поврзани со сонот, кои… Read More 5 чести навики за спиење кои се штетни по вашето здравје

Пилот заспал среде лет, сите патници во шок, а законот е на негова страна

Пилотот на прекуокеанскиот лет од Њу Џерси до Глазгов заспал во бизнис-класата. Додека патниците биле во шок од инцидентот, вработени во авијацијата рекле дека тоа е нормално. Само еден час по полетувањето, пилотот уредно ја соблекол својата униформа, вечерал и заспал. Тоа го видел пензиониран полицаец, кој повикал неколку патници да сведочат на тој настан.… Read More Пилот заспал среде лет, сите патници во шок, а законот е на негова страна

Не само што влијае на психата, туку и на убавината: Легнете си во ова време и ќе се разбудите презадоволни

Сите знаеме дека за убавината и здравјето е важно добро да се одморите. Добриот сон влијае на кожата на телото и лицето, а освен што влијае на физичкиот изглед, игра голема улога и во нашиот когнитивен систем, помага во продуктивноста, работата на мозокот и го одржува целокупното здравје. Во текот на спиењето кожата се регенерира,… Read More Не само што влијае на психата, туку и на убавината: Легнете си во ова време и ќе се разбудите презадоволни