Три совети за мир во куќата: Како да изградите добар однос со свекрвата

Жената која го родила вашиот сакан партнер секако ја заслужува вашата почит. Нормално дека постои можност помеѓу вас да има недоразбирања, но ваша должност е поради партнерот да дадете сè од себе за односот на неговите две сакани жени да биде одличен. Вашиот однос треба да е чист, со взаемемна почит и со текот на… Read More Три совети за мир во куќата: Како да изградите добар однос со свекрвата

Аниматор го одржува сеќавањето за неговата покојна сопруга преку неверојатни илустрации

На неговиот 54-ти роденден, телевизискиот режисер за анимации Гери Ендрус започнал „Дневник со чкртаници“. Овој проект е навистина едноставен, но се покажал како многу моќен изминатата година – тој ги забележувал неговите денови со мали илустрации. Љубов. Засекогаш. Кога прв пат го почнал проектот, Гери често го прикажувал неговиот живот како човек во среќен брак кој… Read More Аниматор го одржува сеќавањето за неговата покојна сопруга преку неверојатни илустрации

Жена се самоубила со децата мислејќи дека сопругот е мртов

Жена се удави во езеро заедно со двете деца , без да знае дека нејзиниот сопруг си ја лажирал змртта за да ги земе парите од животното осигурување. Трагедијата се случила во кинеската провинција Хунан , каде 34 годишна жена си го одзеде животот , заедно со двете деца, мислејќи дека сопругот и загинал во… Read More Жена се самоубила со децата мислејќи дека сопругот е мртов

Истражување: Сопрузите им предизвикуваат двојно повеќе стрес на жените од децата

Неретко ќе ја слушнете шегата дека мајките ги гледаат нивните сопрузи како уште едно дете поради стресот што му го предизвикуваат. Една голема анкета покажала дека речиси половина од мајките се чувствуваат вака. Во анкетата учествувале 7.000 мајки од САД и 46% од нив изјавиле дека нивните сопрузи се најголемиот извор на стрес, наместо нивните… Read More Истражување: Сопрузите им предизвикуваат двојно повеќе стрес на жените од децата

Сака да се разведе од сопругот по 40 години брак, но судот не и дозволува

Британка сака да се разведе од сопругот затоа што е несреќна во бракот, но судот не и дозволува. Тини Овенс (68) од Ворчестер од судот побарала да го поништи нејзиниот брак со Хјуи (80) со кој е во брак 40 години, но тој не сака развод. Врховниот суд едногласно ја отфрли тужбата на Тини Овенс,… Read More Сака да се разведе од сопругот по 40 години брак, но судот не и дозволува