Највкусното полнето пилешко во сос од кашкавал

За денес ви предлагаме вкусно и сочно пилешко во сос од кашкавал. 600 г пилешки гради 100 г мортадела 100 г Моцарела 100 г кашкавал 180 мл кисела павлака 2-3 чешниња лук 2-3 гранчиња босилек 1 лажица сенф маслиново масло сол и мелен црн пипер Пилешките гради исечете ги на шницли. Наполнете ги со сечкана… Read More Највкусното полнето пилешко во сос од кашкавал

Помфрит со сос од пилешко и растопен кашкавал

Ретко кој не обожава пржени компирчиња, но замислете кога тие би биле збогатени со вкусен сос? За деновите кога ви се јаде нешто превкусно, или кога ќе одлучите да ви биде „cheat day“, овој ручек е идеален. Треба само да го испржите помфритот и да го направите сосот кој нема да ви одземе многу време,… Read More Помфрит со сос од пилешко и растопен кашкавал

Шпагети со бел сос и пилешко

Вкусен и сочен оброк кој не можат да го одминат ни оние најприбирливите. Состојки: – 1 пакетче шпагети – 1 главица кромид – 300 гр пилешко бело месо може да се замени со сланина – 250 мл павлака за готвење – 300 гр маринирани печурки – малку сол – малку црн пипер – малку свеж… Read More Шпагети со бел сос и пилешко

Норвешки сос

Овој сос е еден од најпопуларните празнични сосови во оваа скандинавска земја. Се служи како прилог кон главно јадење, најчесто ладно месо или сиров зеленчук. Приготвувањето е едноставно и трае 30-тина минути. Состојки (4 порции) ● 2.5 дл масло ● 1 мала лажица вински оцет ● 5 солени риби (или филети од конзерва) ● 100… Read More Норвешки сос

Крокети од компир со сос од копар и лук

Крокетите можеби не се најздравиот оброк кој можете да го подготвите, но секако се еден од највкусните. Нема некој кој не ги сака крокетите, посебно ако истите се во комбинација со некој вкусен сос. Токму затоа, ние ви нудиме лесен рецепт за крокети од компир кои во комбинација со сосот од копар, лук и павлака… Read More Крокети од компир со сос од копар и лук

Вкусни ќофтиња во сос од јогурт

Одлична можност да експериментирате малку во кујната, а сепак да добиете вкусен и сочен финален производ кој ќе ги воодушеви домашните или гостите. Состојки: – 500 гр мелено месо – 1 главица кромид – 4 чешниња лук – леб (мекиот дел) – малку млеко – 2 јајца – 1/2 лажичка прашок за пециво – брашно… Read More Вкусни ќофтиња во сос од јогурт

Шницли во сусам сос

Едно е сигурно – ќе го обожавате ова фантастично јадење! Состојки: – 8 шницли – сол – бибер – 2 полни лажици брашно – 2 полни лажици сусам – масло – 700 мл супа или супа направена од говедски коцки – лист магдонос Подготовка: Шницлите исчукајте ги како за поховање, па додајте сол и бибер… Read More Шницли во сусам сос

Домашен сос за секаков вид месо

Домашен сос повкусен од тартар, кечап, мајонез и сенф. Секогаш имате го во фрижидерот или при рака и ниедно месо нема повеќе да биде исто, а вашите домашни и блиски ќе ве обожаваат… Состојки: – 70 гр мајонез – 100 гр кечап – 10 гр сенф – 2 гр лук во прав – 1 гр… Read More Домашен сос за секаков вид месо

Макало со праз, суви пиперки и доматен сос (хроно)

Ако сте љубители на традиционалната македонска кујна еве едно прекрасно макало со суви пиперки, праз и доматен сос. Се прави брзо и лесно, може да го служите на празничните трпези, а и од мерак секогаш кога ќе ви се пријаде. Состојки – 10 суви пиперки – 1 струк праз – 300 мл доматен сос –… Read More Макало со праз, суви пиперки и доматен сос (хроно)

Пица макало готово за 15 минути

Интересна и несекојдневна идеа за мезе со друштвото, а воедно и добар повод да експериментирате малку во кујната… Потребни состојки: – половина шолја млеко – 200 грама кремсир – половина шолја изрендано моцарела сирење – половина шолја пармезан Ставете ги во метален сад на оган овие состојки, и мешајте додека не се стопат и соединат.… Read More Пица макало готово за 15 минути