Идеална за есен и зима: Супа со лук, морков и компири

Се што ни треба за ладното време, супа со моркови и компир. СОСТОЈКИ: 1-2 моркови 1-2 компири ½ кромид 1-2 чешни лук 1-2 лажици гриз масло, вегета, бибер и магдонос ПОДГОТОВКА: Се пржи кратко на масло сечениот кромид, па се додава ситнет лук и се пржи. Се лушпат морковите и компирите, се рендаат и се… Read More Идеална за есен и зима: Супа со лук, морков и компири

Супа од црвена леќа

Супата од црвена леќа е идеален начин да бидете сити без да ја покачите телесната тежина. Имено, една порција од оваа вкусна супа, богата со диететски влакна кои заситуваат, има само 200 калории. Состојки: – 2 големи лажици маслиново масло – 1 виолетов кромид – 4 чешниња лук, иситнети – 3 стебленца целер, ситно насечкан… Read More Супа од црвена леќа

Супа од тиква, карфиол и морков

Ова е рецепт за една мошне вкусна, кремаста супа која одлично оди во овие денови. Покрај тоа, мирисот и вкусот комплетно ќе ве освојат. За да се приготви, потребни се следните: Состојки ● 1 главица карфиол (не многу голема) ● 4 моркови ● 200 гр тиква ● 1 главица кромид, сечкан ● малку павлака за… Read More Супа од тиква, карфиол и морков