Танзанија формираше анти-геј група со цел да ги лови ЛГБТ лицата

Танзаниската геј заедница живее во страв откако гувернерот на Дар ес Салам, најнаселениот град во Танзанија, ги повика граѓаните да пријавуваат геј луѓе и најавија дека анти-геј групата ќе ги лови геј луѓето и преку социјалните мрежи, јави РТ. Гувернерот Пол Маконда формирањето на анти-геј групата од 17 членови ја објави на овонеделната прес-конференција, со ветување… Read More Танзанија формираше анти-геј група со цел да ги лови ЛГБТ лицата

Забрана за вештачки нокти и трепки во парламентот во Танзанија

На жените пратенички во Танзанија им е забранет влез во парламентот со вештачки нокти и трепки, објави Би-би-си. Забраната е воведена од страна на претседателот на парламентот, Јоб Ндугаи, откако заменик-министерот за здравство изразил загриженост во врска со ризиците што вештачките нокти и трепки би можеле да ги имаат по здравјето. Забраната ќе важи и… Read More Забрана за вештачки нокти и трепки во парламентот во Танзанија