„Самсунг“ призна дека сечиј отпечаток од палец може да го отклучи новиот телефон

Технолошкиот гигант „Самсунг“ призна дека маана на паметниот телефон „галакси S10“ е дека секој отпечаток од палец може да го отклучи телефонот – изненадувачка безбедносна грешка на најголемиот ривал на „ајфонот“. Од компанијата потврдија и дека се свесни за случајот со дефектот поврзан со препознавање отпечатоци од прсти и дека наскоро ќе издадат софтверска поправка.… Read More „Самсунг“ призна дека сечиј отпечаток од палец може да го отклучи новиот телефон

Проверете дали ви се прислушкува телефонот

Безбедноста секогаш треба да биде на прво место. Со помош на неколку кодови можете да откриете дали некој ве следи, односно ви го прислушкува телефонот. Кога ќе изберете код *#21# можете да откриете дали сите ваши повици и пораки се пренасочени. Статусот на секој сервис ќе биде прикажан на екранот. Ако за некој од нив стои дека… Read More Проверете дали ви се прислушкува телефонот

32 тајни кодови: Дознајте што крие вашиот телефон!

Tајните кодови постојат многу пред ерата на мобилните телефони, па така денеска се применети и на „Аndroid“ уредите. Нормално, секој смартфон на „Аndroid“ нема да ги поддржува сите кодови, но секако можете да тестирате… 1. *#06# – „IMEI“број. 2. *#0*# – Сервисно мени на уредите како „Galaxy S III“. 3. *#*#4636#*#* – Информации за уредот,… Read More 32 тајни кодови: Дознајте што крие вашиот телефон!

Стигнува мобилна епидемија: Секој втор повик на телефон ќе биде некаква измама

Речиси половина од сите повици на мобилни телефони во 2019 година ќе бидат лажни, покажува едно најново истражување. Роботските повици и телефонските измами доживеаја бум изминатите години – од 3,7% минатата година се зголемија на 29,2% годинава. Доколку продолжи тој тренд, се проценува дека 44,6% од сите повици на почетокот на идната година ќе доаѓаат… Read More Стигнува мобилна епидемија: Секој втор повик на телефон ќе биде некаква измама

Гром и удри во телефонот додека снимаше бура

Додека Трејси Катлоу со телефон симала бура од својот прозорец воопшто не ни помислувала дека нешто ќе и се случи ниту пак што ќе сними. На неверојатната снимка, која ја објави на Фејсбук се гледа моментот кога нејзиниот телефон го погодува гром. Шансите да се случи тоа е една спрема 700.000, а тоа да ви… Read More Гром и удри во телефонот додека снимаше бура

Одлични смартфони за кои веројатно немате слушнато

Ако не е Samsung, тогаш е iPhone, а ако малку подобро ја разгледате понудата, можеби ќе се одлучите и за некој нов кинески телефон штотуку излезен на пазарот. Како и да е, понудата на паметни телефони во денешно време е во апсолутна стагнација кога станува збор за иновациите, а тоа почна да се одразува и… Read More Одлични смартфони за кои веројатно немате слушнато

Како да не го полните вашиот паметен телефон

Продолжувањето на автономната работа на мобилниот уред зависи од состојбата на батеријата. Во зависност од секојдневната употреба, овој индикатор опаѓа, принудувајќи го корисникот наскоро да побара нов паметен телефон. Постојат околности кои имаат директно влијание врз перформансите на батеријата и работниот век. За да се обезбеди подолг живот на уредот во кој вложивувате пари, препорачуваме… Read More Како да не го полните вашиот паметен телефон

“Road Trip”: Апликација со која ја запознавате историјата на градовите низ кои проаѓате

Доколку често патувате и користите навигација, а притоа сакате да дознаете што повеќе информации за местата и градовите низ кои поминувате, апликацијата наречена “Road Trip” ќе ви биде од голема помош. Техно експертот Малте Убл креирал апликација која ја открива локацијата на корисникот и пронаоѓа релевантни информации на Википедија за тоа место. “Road Trip” потоа… Read More “Road Trip”: Апликација со која ја запознавате историјата на градовите низ кои проаѓате

„Вол Стрит Џурнал“: Домашните телефони не заминуваат во историјата

Технолошката индустрија одамна го предвидува крајот на фиксните телефони и нивното сместување во музеите. Сепак, голем дел од домаќинствата се уште не се подготвени да се откажат од овој начин на комуникација, пишува „Вол Стрит Џурнал“. Оние кои се против домашниот телефон истакнувуаат дека денес тој се користи само за рекламни известувања, измами и тормозење,… Read More „Вол Стрит Џурнал“: Домашните телефони не заминуваат во историјата