Диета според конституцијата на вашето тело

Јаболка, круша или песочен часовник? Секоја жена спаѓа во една од овие категории, а според тоа би требало да си ја одреди и идеалната исхрана: онаа која ќе ја засити, а притоа нема да ја здебели. Секој од нас има различен облик на телото, но познато е дека конституцијата во повеќето случаи ја наследуваме од… Read More Диета според конституцијата на вашето тело

Значењето на фениксот и зошто толку луѓето го тетовираат на своите тела?

Фениксот е величествена, горда и зашеметувачка птица – но исто така е сосема митска. Значи, зошто луѓето ја тетовираат на своето тело? Фениксот има различни значења за различните народи и култури. Таа е магична, огнена птица која изгледа одлично кога се репродуцира во уметноста. Таа значи доблест, благодат, бесмртност и преродба, и жени и мажи… Read More Значењето на фениксот и зошто толку луѓето го тетовираат на своите тела?

За да мирисате цел ден парфемот нанесете го на оваа точка од телото

Со години нанесувате парфем на зглобот од раката или вратот? Експертите тврдат дека пронашле подобро место за тоа, необично е, но гарантира подолго траење на парфемот. Обичниот човек би помислил дека нанесувањето на парфем не е никакв ауметност, но модните познавачи знаат дека тоа не е најлесната активност со која ќе се стретнете во својата… Read More За да мирисате цел ден парфемот нанесете го на оваа точка од телото

„Вратата на рајот“: Точка на телото која ќе ве ослободи од многу болки

Симптомите на стрес се бројни и непријатни. Главоболка, проблеми со варењето, несоница и нервоза се некои од ситуациите кои можете да ги решите во само неколку минути, и тоа само со притискање на една точка. Стресот е секојдневна појава, која поголемиот дел од нас секојдневно ја доживуваат. Покрај нервозата постојат и други бројни физички симптоми… Read More „Вратата на рајот“: Точка на телото која ќе ве ослободи од многу болки

Како реагира телото на студено време?

Кога температурите ќе опаднат човечкото тело користи неверојатни механизми за да ја сочува топлината. 1. Крвните садови се стегаат Кога телото ќе почувствува дека температурата во околината опаѓа, терморецепторите во кожата алармираат област во мозокот, поточно му сигнализираат на хипоталамусот кој се однесува како термостат посветен да одржува температура од 37 степени. Едно од првите… Read More Како реагира телото на студено време?

Што се случува во телото кога не јадете овошје и зеленчук?

Можеби не сте големи љубители на овошје или зеленчук, но тие се незаменлива храна во секојдневната исхрана. Што се случува во организмот кога не внесувате овошје и зеленчук? 1. Недостиг на витамини и минерали Овошјето и зеленчукот содржат витални хранливи состојки за нашето здравје. Студија направена од Универзитетот Џон Хопкинс покажува дека само 11% од… Read More Што се случува во телото кога не јадете овошје и зеленчук?

Зошто не треба да се туширате пред првиот љубовен состанок?

Имате закажано состанок вечерва и сосема нормално, сакате да се покажете во најдоброто светло? Да, вие слободно можете да се нашминкате и да го облечете тоа во што најдобро се чувствувате, но еден клучен детаљ од вашата подготовка е подобро да се изостави. Верувале или не, станува збор за туширањето. Иако звучи чудно, науката има… Read More Зошто не треба да се туширате пред првиот љубовен состанок?

Кога ќе видите како Сталоне се подготвува за новиот Рамбо нема да верувате дека има 72. години

Уште во мај оваа година, Силвестер Сталоне ги изненадил фановите најавувајќи дека излегува петтото продолжување од култниот серијал „Рамбо“. Филмот во кината би требало да се појави следната година, а Сталоне внимателно се подготвува за оваа физички предизвикувачка улога. На Инстаграм, со своите обожаватели тој споделил фотографија од теретана, и тешко е да се поверува… Read More Кога ќе видите како Сталоне се подготвува за новиот Рамбо нема да верувате дека има 72. години

Што се случува во телото ако секој ден јадете луто пиперче

Дека лутото е навистина здраво, тоа го знаеме веќе одамна, но дека е толку многу здраво, тоа не сме го знаеле! За Хилари Клинтон тврдат дека редовно грицка лути пиперчиња “јалапено”, исто како што некои луѓе уживаат во чипсот од компир. Tоа не е токму она што го советуваат лекарите, но новите истражувања направени на… Read More Што се случува во телото ако секој ден јадете луто пиперче