Универзално тесто – Рецепт за кифли, мекици, погачи, пити

Направете универзално тесто со две јајца. СОСТОЈКИ: 2 јајца 1 лажиче шеќер 1 лажиче сол 500 мл. млеко 3 лажици кисело млеко 3 лжици масло 1 кесе прашок за пециво 20 гр. квасец 1 кг. брашно ПОДГОТОВКА: Растворете го квасецот со шеќер и 200 милилитри млако млеко и оставете на топло да се активира. Ставете… Read More Универзално тесто – Рецепт за кифли, мекици, погачи, пити

Пекарски кифли

Кифлите се вистински евергрин во секоја кујна. Постојат мал милион начини како да ги подготвите. Овој пат, најдовме оригинален рецепт за пекарски кифли. Ви го откриваме тајниот рецепт, чуван преку 20 години. Состојки: – 1 кг брашно – 100 гр путер – 2 мали лажици сол – 2 мали лажици шеќер – 25 гр свеж… Read More Пекарски кифли

Брза пита со шунка и сирење

Скоро и да нема наш човек кој не ужива во пита, а безбројните рецепти за ова популарно јадење ќе ги најдете во секое село различни. Овој пат, ви предлагаме брза пита со шунка и сирење. Состав – 400 г брашно – 1 коцка свеж квасец – 3 супени лажици масло за готвење – 300 г… Read More Брза пита со шунка и сирење

Тури потпечи

Тури-потпечи најновиот деликатес од нашата кујна. Можеби не е исто како и печено под вршник, но и оваа варијанта приготвена во рерна е повеќе од одлична. Уживајте во вкусот на традицијата. Состојки 500 г брашно 800 г вода 40 мл маслиново масло (или маст) 1 јајце 2 лажички сол 1 лажичка шеќер Подготовка 1. Во… Read More Тури потпечи

Лисната погача

Ако се решите да приготвите погача, не плашете се. Не е така тешко како што изгледа. Токму затоа, овој рецепт им го посветуваме на сите оние кои се плашат да приготват нешто посложено. Состојки • 700 гр брашно • 100 мл масло • 400 мл млеко • 1 мала лажица сол • 2 јајца •… Read More Лисната погача

Вкусот на ориентот – Лахмаџун

Во летните денови кои се пред нас ви препорачуваме да пробате нешто вкусно и ориентално. Ако досега сте немале прилика да пробате турска пица, позната како лахмаџун, време е да го сторите тоа. Еве уште подобра идеја како да се искористи убавото време – поканете го друштвото и покажете се како вистински експерт во кујна. Подготовката на… Read More Вкусот на ориентот – Лахмаџун

Совршено тесто за пица и фурнаринки

Барате рецепт за совршено пица тесто кое ќе може да го искористите и за фурнаринки со кашкавал? Имаме еден брз предлог кој може да се модифицира според вкусот и потребата. Состојки: – 250ml топла вода – 2 ¼ лажички сув квасец – 1 лажица мед или шеќер – 2 лажички сол – 2 лажички маслиново… Read More Совршено тесто за пица и фурнаринки