Како да проверите дали медот е вистински?

Медот е вредна состојка во нашата кујна. Меѓутоа, лесно можете да станете жртва на измама и да купите лажен мед наместо оригинален. За да заработат пари, многу производители користат шекер и разни адитиви за да направат „вештачки мед“ кој со својот изглед и боја изгледа како и природниот. Како да проверите дали медот е вистински,… Read More Како да проверите дали медот е вистински?

За возачите покрај алко тест, наскоро и тест за марихуана

Наскоро, кога ќе бидете запрени од сообраќајната полиција, вие не само што ќе дувате во дрегерот што го контролира нивото на алкохол, туку и во уред кој контролира нивоа на марихуана во здивот на возачот. Во САД, на 33 држави им е дозволено да користат марихуана во медицински цели, а во скоро десетина за рекреативни… Read More За возачите покрај алко тест, наскоро и тест за марихуана

Објавена снимка на екстремно тестирање на пушката Концернот „Калашников“

Концернот „Калашников“ објави снимка на „екстремен тест“ на автоматска пушка АК-74М, чија цел е тестирање на моќноста на оружјето за време на рафалниот оган. Дваесет и шест касети со 30 куршуми беа подготвени за тестирање, при што што тестираната пушка е од 2014 година и има одреден степен на оѓштетување (абење). Специјалистот на групата испукал… Read More Објавена снимка на екстремно тестирање на пушката Концернот „Калашников“

Како функционира Роршаховиот тест со мастило?

Кое е потеклото на Роршаховиот тест и како функционира? Во најновото видео на TED-Ed е објаснето како психолозите ја користат оваа алатка за тестирање на менталното здравје на одредена личност. Што гледате, чудовиште, пеперутка, мечки? Роршаховиот тест е еден од највлијателните тестови за дијагностика на длабинските слоеви на личноста. Конструиран е од швајцарскиот психијатар Херман… Read More Како функционира Роршаховиот тест со мастило?

Германците развиле крвен тест за канцер на дојката

Ракот на дојката убива повеќе жени на глобално ниво од било кој друг вид на рак. Лекарите во Германија велат дека сега развиле нов тест кој точно може да го открие ракот во крвта Во 2018 година, околу 627.000 жени во светот починале од рак на дојка. Тоа, според Светската здравствена организација (СЗО), изнесува 15… Read More Германците развиле крвен тест за канцер на дојката

Јако му било: Возач бил позитивен на секоја дрога при тест од полицијата

Шпанската полиција застанала возач на северно-источниот дел од земјата, поради рутинска контрола за алкохол и дрога. Како што пишуваат тамошните медиуми, возачот бил позитивен на сите возможни дроги на кои го тестирале. Тестовите биле направени за канабис, амфетамини/метамфетамини, кокаин, како и алкохол. Полицијата го казнила возачот со сума од 2000 евра и му одзеле по шест… Read More Јако му било: Возач бил позитивен на секоја дрога при тест од полицијата

Испратете си мејл кој ќе ви пристигне во 2068 година

На интернет сега е достапен еден експеримент што може да ве воодушеви или преплаши во зависност од вашиот карактер. Имено, идејата што се крие зад платформата FutureMe.org е едноставна. Можете сами на себе да си напишете и испратите електронска порака, која ќе ви биде доставена неколку години подоцна. Се разбира, ако не сакате да чекате неколку децении… Read More Испратете си мејл кој ќе ви пристигне во 2068 година